Natuurgebied: eerst kaartje kopen? Toegankelijkheid is één van de belangrijkste pijlers van het draagvlak voor natuur. De Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur kent veel prikkeldraad. Maar het beeld dat de natuur verboden toegang is, is niet terecht. Rasters staan er immers in de eerste plaats om het vee binnen te houden. Topper Bezuinigingen Zeeuws Landschap De Provincie Zeeland publiceerde in 2009 de nota: 'Natuurlijk Genieten in Zeeland!'. Daarin werd een overzicht gegeven van de toegankelijkheid van alle natuurgebie den in Zeeland. Waar kun je als bezoeker heen, en dan niet alleen als 'authentieke' natuurliefhebber. Bezoekers hebben ver schillende motieven om de natuur in te trekken. En dan kom je er met vogelkijk- schermen alléén niet. Niet iedereen wordt wildenthousiast bij de aanblik van een grote grijze snip. Er zijn bijvoorbeeld ook 'struiners', rolstoelgebruikers, sportievelin- gen, kinderen, rustzoekers en picknickers. De nota geeft een overzicht van acties die de terreinbeheerders kunnen uitvoeren om deze toegankelijkheid verder te verbe teren. Dat varieert van het aanbrengen van infopanelen tot de realisatie van ruiter- of fietspaden. De Provincie streeft ernaar om in iedere regio een zogenaamde 'topper' te hebben. Dat zijn bij uitstek de gebieden waar je op de zondagmiddag naar toe gaat als je er eens even uit wilt. Het zijn gebieden met extra voorzieningen. Midden Zeeuws-Vlaanderen heeft de Braakman, Walcheren de Mante ling en Schouwen de Boswachterij Wester- schouwen, om maar enkele voorbeelden te noemen. Er is de terreinbeheerders veel aan gelegen om de natuurgebieden zo beleefbaar mogelijk te maken. Kan, gezien de huidige bezuinigingen, de toegankelijkheid ook te gelde worden gemaakt? Kunnen we binnenkort meer slag bomen verwachten? We leggen de vraag voor aan terreinbeheerders binnen Zeeland. Gert Jan Buth van Stichting Het Zeeuwse Landschap: 'De suggestie wordt vaker geop perd, maar we leggen die eigenlijk steeds naast ons neer. Het is vooral politiek niet te verkopen, natuur is gemeenschappelijk bezit. In Oranjezon staat van oudsher een kaartjesautomaat, maar dat systeem zijn we aan het afbouwen. Entree vragen staat haaks op ons beleid om de natuurgebie den zoveel mogelijk open te stellen. Er is natuurlijk wel een economische spin-off. Er zijn zogenaamde 'free-riders' die van de natuur profiteren. Ze golven mee op wat de omgeving te bieden heeft. Plan Waterdunen bijvoorbeeld zal het Zeeuwse Landschap geen geld in het laatje brengen, maar de recreatieondernemers in de omgeving wel. De hele streek kan meegolven op dergelijke ontwikkelingen. Overigens is het in het bui- 6 J wantij juli 2011

Wantij | 2011 | | pagina 6