Kwaden Hoek Staatsbosbeheer Jaren geleden al sloop ik stiekem door de Kwaden Hoek op Goeree. Om daar te mogen lopen, moest je lid zijn van Natuurmonumenten. Ik liep daar niet op mijn gemak, want een mogelijke confrontatie met de boswachter zou aan het licht brengen dat ik geen lid was... Zo glipte ik ook al eens langs de hekken van Oranjezon. Een kaartje moest je kopen bij de VVV of bij de kaartjesautomaat. Niet dat ik te beroerd was om één of twee euro te betalen. Het is meer het opzien tegen het 'gedoe' van een kaartje, net zoals ik dat heb met parkeerautomaten. Ik stel me voor dat ik daar niet uniek in ben. En laten we wel wezen: natuur, van wie is dat eigen lijk? Van ons allemaal toch? Is dat niet een collectief goed gezien vanuit de economische principes? Willen we daar wel een drempel voor opwerpen? mountainbike koopt en daarmee 'helemaal gratis' de paden binnen Staatsbosbeheer- terreinen afrijdt. Of iemand die zijn paard in een trailer meeneemt naar het bos om daar een rondje te draven. Onderschat niet de investering die deze mensen doen, maar dat is alleen in het materiaal en niet in de omgeving die ze gebruiken. Is dat zo vanzelfsprekend? Gemeenten, plaatselijke bewoners, recreatieondernemers en spe cifieke gebruikersgroepen willen we in de toekomst gaan aanspreken op een bijdrage om de voorzieningen binnen onze terreinen op peil te houden.' Peter Maas is lid van de Wantijredactie. tenland helemaal niet ongebruikelijk om te moeten betalen wanneer je een gebied in wilt. In de Marquenterre (Noord-Frank rijk) bijvoorbeeld betaal je 10,-, maar dan wordt er ook wel wat meer geboden: een bezoekerscentrum, informatiefolders en panelen, uitkijkpunten, loopvlonders en meer. Bij Het Zeeuwse Landschap moet je soms betalen om met een excursie mee te kunnen. Maar ook dan bieden we wat extra's, namelijk de begeleiding en de deskundigheid van de gids.' Kees de Lange van Staatsbosbeheer: 'Het is een feit dat we ons werk meer gewaar deerd willen zien. Niet dat we overal kassa's gaan neerzetten, maar we gaan wel zoeken naar een inbreng vanuit de 'core-gebrui- kers'. Denk aan iemand die een peperdure wantij juli 2011 (f 7

Wantij | 2011 | | pagina 7