Kwaliteitsrecreatie kan niet zonder kwaliteitslandschap Op een prachtige plek in West Zeeuws-Vlaanderen, aan een kreek, staan woning en kantoor van Arno Boomert. Arno was voorheen, met zijn vrouw, eigenaar en exploitant van camping Napoleonhoeve bij Breskens: 'We hadden een mooie marktpositie, met de hoogste classificaties ANWB en ADAC/ Momenteel is hij adviseur bij Molecaten, een recreatieonderneming. Verbinden Waterdunen Leeuwen Elkaar nodig kunt verbinden. Misschien kun je over een jaar of tien wel overnachten op de Hooge Platen, tussen de zeehonden. Dat kan nu toch ook al bij de drinkplaatsen van leeu wen in Afrika? Natuur waar je niet in kan, is voor ons niet geschikt. Het mooie land schap mag niet achter prikkeldraad liggen. De recreant van vandaag eist een stevig product, met luxe. Dat moet alle vier jaar getijden aantrekkelijk zijn. Als je mensen dingen mee laat maken, als je iets beleefd hebt, gaan ze het anders waarderen.' Arno Boomert is de geestelijk vader van het plan 'Waterdunen'. Hij zegt: 'Je moet alle actoren aan elkaar verbinden: de re creatie met zijn bedrijven, de natuur in de Ecologische Hoofdstructuur, het water schap met zijn dijken, de Provincie met zijn natuurcompensatie, de gemeente met zijn economische impuls; het is een prachtig project.' Arno Boomert is ervan overtuigd dat Wa terdunen doorgaat. De tegenstanders van 'Waterdunen Nee' zeggen: 'Je vernietigt ons mooie landschap.' Ik zeg dan: 'Nee, we veranderen het landschap. Er zijn nieuwe economische inzichten. Het is alleen jam mer dat het verzet soms zo persoonlijk gespeeld wordt.' Hij vindt Waterdunen als project een voorbeeld van hoe je meer waarde voor natuur, verblijfsrecreatie en samenleving kunt creëren. 'Door alles op elkaar af te stemmen, zijn afrasteringen overbodig. Je loopt toch ook niet zomaar een veld vol graan op?' Hij ziet nog een veel groter gebied om dit concept toe te passen. 'Zeeuws-Vlaande- ren kent zoveel pareltjes die je met elkaar Als voorzitter van de Recron Zeeuws- Vlaanderen heeft hij samen met natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje gewerkt aan 'Kust in Kleuren.' 'Wijlen Thijs Kramer, oud-gedeputeerde en ZMf-medewerker, heeft me geprikkeld na te denken over de toekomst van het kustgebied van Zeeuws- Vlaanderen. In 'Kust in Kleuren' lag de ba sis voor een toekomstvisie. Het uitgangs punt is: wil je kwaliteitsrecreatie houden, dan is er aandacht voor de kwaliteit van de omgeving nodig.' 'Molecaten doet dit wereldwijd, in samen werking met het Wereld Natuur Fonds. Wij proberen economie in de natuur reservaten te krijgen. Dat zal bestaande economieën versterken. De toerist wil iets beleven, dus moet je 't goed uitleggen. Anders krijg je verzet. Dat is natuurlijk ook een beetje de schuld van de natuurbeschermers zelf. Ze worden nu afgerekend op hun hautaine houding. De natuurbeschermer was een negatieve ling geworden. 'Kust in Kleuren' toonde aan dat we samen kunnen werken. En wij, de ondernemers, zijn misschien ook wel eens te ver doorgedraafd. Uitgangspunt is dat je elkaar nodig hebt.'

Wantij | 2011 | | pagina 8