'Puur natuur zegt me niks Foort Minnaard, directeur de voetafdruk De voetafdruk van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) als organisatie zal door de bezuinigingen flink verminderen. Hoe ziet de voetafdruk van directeur Foort Minnaard zelf eruit? Nooit gevlogen Bereken zelf uw voetafdruk: Betaald Gerda Spaander Hij heeft nog nooit gevlogen, eet niet veel vlees maar wel zuivel, koopt wekelijks een boek en verstookt samen met zijn vriendin heel wat gas in zijn oude vrijstaande en maar gedeeltelijk geïsoleerde huis - met een achtertuin van zeventig meter diep. Dat levert een voetafdruk op van 4 ha, net iets onder het landelijk gemiddelde. Het is geen materie waar Foort zich erg mee bezig houdt, maar hij ziet wel dat de druk op de natuur door stijgende consumptie steeds groter wordt. Hij voorspelt zelfs dat er van de natuur in Afrika over 50 jaar niet veel meer over is. 'We kunnen anderen niet ont zeggen wat wij hebben, dus een wat lagere voetafdruk kan geen kwaad.' Nooit gevlogen! Dat maken we in deze ru briek zelden mee. Foort: 'Het gaat me er niet om dat ik het zonde vind van de ener gie, maar ik heb er geen behoefte aan. En wat betreft de spectaculaire landschappen in andere werelddelen: dat zal wel, maar ik hoeft er niet naar toe. Mijn laatste vakantie was in Damme, vlakbij dus. Wat mij interes seert is het cultuurlandschap. Natuur op zich zegt me niks!' Dat is een verrassende uitspraak voor iemand die in zijn werk zo veel met de natuur te maken heeft. Foort nuanceert: 'Natuur en cultuur vormen sa men het landschap, en juist dat geheel trekt www.voetenbank.nl. of www.voetafdruk.nl Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,6 ha Gemiddelde Nederlander 4,4 ha Gemiddelde wereldburger 2,2 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,8 ha me aan. Hoe is het landschap gevormd, welke natuurlijke elementen komen er in voor, wat hebben de mensen er gemaakt, wat hebben ze beleefd? Dat interesseert me. In een bos kijk ik niet zozeer naar de bo men, maar meer naar het voorkomen van bijvoorbeeld hakhout of walletjes. Plan Tu reluur zegt me niks en ik hoef ook niet naar de Oostvaardersplassen. Het gaat nu trou wens wel erg hard met die menselijke in vloed. Bomen die nu worden geplant krijgen nauwelijks meer de kans om oud te worden, een nieuwe wijk begint vaak blanco. Het voordeel van de huidige crisis kan zijn dat er wat minder geld is voor dit soort verande ringen.' Foort Minnaard was 28 jaar geleden de eer ste werknemer van SLZ. Zoveel jaar in de zelfde baan is wel erg lang, maar Foort geeft aan dat het werk in al die jaren zo gewijzigd is dat hij eigenlijk wel drie keer van baan is veranderd. In het begin waren er alleen wat knotgroepen en een paar maaiers van de KNNV. Inmiddels houdt SLZ zich bezig met het hele scala van beheer van natuur via cul tuurhistorie tot landbouw, en telt zo'n der tig betaalde werknemers. Voor zolang het duurt. O Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20J wantij november 2011

Wantij | 2011 | | pagina 11