Toekomst bloem- dijken onzeker O Opgeruimd plantaardig De natuur is rijk. Er zijn soorten met dure namen zoals fraai duizendguldenkruid, goudknopje en goudsbloem. Die soorten krijg je veelal gratis mits je de juiste maatregelen neemt. Maar dat wordt lastig als het budget van de terreinbeheerders fors gekort wordt. Dit heeft grote consequenties voor de natuurgebieden. Met name voor de kleinschalige natuurterreinen die een intensief beheer vragen, zoals bloemdijken, is de toekomst onduidelijk. Het voortbestaan van soorten als wollige distel en ruige anjer in Zeeland is dan ook onzeker. Van deze twee soorten komen in Zeeland de belangrijkste populaties van Nederland voor. Het verdwijnen van deze twee soorten zal zeker een gemis zijn voor de Zeeuwse dijkflora. Gangbare landbouw Nieuwe flora de voorloper De prullenbakken zijn al weggehaald. Het leuke, ronde zitbankje rondom die boom daar is ook niet meer dan een herinnering. Geen informatiepaneel, niet eens een naambord. Het gras groeit intussen stevig door. Onderhoud Ommezwaai Laatste boswachter Justus van den Berg Het is geen nieuwtje dat in de gangbare landbouw nauwelijks plek is voor een andere soort dan het beoogde product. Tussen de suikerbieten en aardappels kom je sporadisch een soort tegen als akkermunt. Langs een randje staat wel eens duist. Opportunistische soorten kom je vooral tegen bij de opritten en op de kopakkers met veel kale grond als gevolg van de banden van trekkers. Het gaat dan om soorten die zich thuis voe len in voedselrijke omgeving. Soorten als gele hoornpapaver en zeevenkel doen het goed op onze vernieuwde zeedijken. Ook Deens lepelblad en andere zoutliefhebbers profiteren van de gladheidbestrijding. De recente verovering van Zeeland door klein robbertskruid in het ballastbed van de spoorlijn heeft kunnen plaatsvinden ondanks een intensieve bestrijding met roundup. Dat is leuk. We krijgen soms nieuwe flora zonder dat dit wat kost, dat is mooi meegenomen. Maar afstand doen van kenmerkende flora op bloemdijken, zilte graslanden en duingebieden, dat gaat pijn doen. Justus van den Berg is FLORON coördinator voor Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. 16 J wantij november 2011 Peter Maas Toch sta ik hier bij een van de leukste wan delgebiedjes in het midden van Zeeuws- Vlaanderen: het Pontebos, even ten zui den van IJzendijke. Het is ingeplant in het jaar 2001 als onderdeel van de inmiddels veelbesproken Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Het vormt een onderdeel van de Pas- sageule, ooit een indrukwekkende getijden- geul tussen de Braakman en het Zwin. De padenstructuren in het bos zijn overzich telijk. Soms lang en kaarsrecht, dan weer verrassend kronkelend en uitlopend op een open veldje met een grote waterput. Hoe wel, open? Het gras op de meeste paden is lang en heeft al een lange tijd geen maai- machine meer gezien. Wandelen wordt hier meer struinen en dus kun je maar beter stevige wandelschoenen of laarzen aantrek ken. Niet iedereen is daar van gediend. Te lefoontjes, mailtjes, berichtjes via twitter of soms anonieme reacties op digitale nieuws berichten dat het hier toch maar een zooitje is. Staatsbosbeheer draait noodgedwongen het onderhoud maximaal terug. Toch zien we verderop graafmachines bezig, worden rasters geplaatst, nieuw bosplant soen geplant en wandelpaden aangelegd. Er wordt zelfs ook nog een pracht van een wandelbrug aangelegd over de brede wa tergang. Het Pontebos krijgt zo een veel di rectere verbinding met het dorp IJzendijke. Hoe kan dit? Geen geld meer voor beheer, maar wel voor dit soort uitbreidingen? Het project was al in voorbereiding nog voor de 'grote ommezwaai'. Met veel kunst en vlieg werk wordt de realisatie van dit stukje EHS er nog uitgeperst. Veel mensen zullen er nog plezier van hebben. Ter voorbereiding van een nachtexcursie om vallende sterren te kunnen zien, loop ik, de boswachter, een rondje door het donkere bos. Een kerkuil komt aanvliegen. Even la ter een ransuil die nieuwsgierig boven mijn hoofd rondjes draait. Zou hij zich afvragen wanneer de laatste boswachter wordt op geruimd? Voor meer informatie over natuurexcursies in Zeeland: www.vvvzeeland.nl/nl/natuur-excursies O Peter Maas is lid van de Wantij red actie wantij november 2011 (f 17

Wantij | 2011 | | pagina 9