Doorbraak De Postcode Loterij helpt! een kans... Zij een kans De voorloper Aan de ingang vanaf de Kraagdijk in Terneuzen staat nog een oude populier. Als aandenken aan een verdwenen landschap. De tonderzwam hoog aan de stam wijst erop dat deze boom zijn laatste levensfase is ingegaan. Dat zal de koolmees een zorg zijn. Nog altijd is deze boom een prima plek om te nestelen. steil Geleidelijk Berichten Noteert u deze regiobijeenkomsten alvast in uw agenda? Heeft u interesse in zonnepanelen op uw dak? Het C02 ambitie magazine ZMf successenkrant 2011 Landschappen zijn niet statisch. Alles veran dert. Hier op het Eiland van de Meijer tus sen Zaamslag en Terneuzen, liep ik al rond nog voor het zo mocht heten. Ik bleef toen wel angstvallig langs het randje lopen, de Otheense kreek volgend, vogels tellend. Op het naastliggende bouwland moest je niet zijn. O jee als de boer je daar zag lopen. Het was een smal randje waar ik kon gaan. Naast me de diepe kreek, met een smalle rietkraag en een lange rij oude tronken. De oever was steil en ging snel over in het hoog gelegen bouwland. Pas veel later snapte ik dat dit de typische geomorfologie is van een doorbraakkreek. In de Tachtigjarige Oorlog zetten de Staatsen bij Othene de sluizen open om zo de Spanjaarden te verdrijven. Het water stroomde met veel geweld de polder in, een diepe geul uitschurend. Later werd de Zaamslagpolder herdijkt en namen de boeren het weer over. Tot ergens begin deze eeuw. De polder was aangekocht en kwam op de tekentafels van de ontwerpers te liggen. Natuur moest het worden, ecologie kreeg voorrang. Niet veel later werd de steile oever afgegraven en gemodelleerd met geleidelijke overgangen van water, riet, moeras en ruigte. Dergelijke overgangen herbergen meer natuur zoals zilte rus of zwanenbloem, waterral of riet gors. Die hebben op een steile oever niets te zoeken. Een enkele tronk bleef staan. Anno 2012 loop ik er rond en hoef me niet druk te maken over paadjes waar ik wel of niet mag lopen. Het is er prachtig geworden. Alleen mijn herinneringen zitten me soms dwars. Die typische vorm van de doorbraakgeul zijn we hier kwijt en wat als over vijftig jaar er nieuwe ideeën ontstaan op de tekentafel, gaat het gebied dan weer op de schop? Peter Maas is lid van de Wantij red actie. Voor meer informatie: Staatsbosbeheer organiseert regelmatig excursies over het Eiland van de Meijer. www.natuurenzonl/agenda www.zmf/nl/agenda 181 wantij maart 2012 O 19 maart 2012: is de ZMf regiobijeenkomst Zeeuws-Vlaanderen in Hampshire Hotel - City Terneuzen, Churchilllaan 700, 4532 JB Terneuzen. 18 april2012: wordt de ZMf regiobijeenkomst Schouwen-Duiveland gehouden in De Schelphoek, Serooskerkseweg 24, 4327 SE Serooskerke. 12 juni2012: Algemene Ledenvergadering. Waar deze plaats vindt is nog niet bekend. Alle bijeenkomsten starten om 19.30 uur. Aanmelden voor deze bijeenkomsten bij voorkeur via de website. Kom dan naar een van de informatiebijeenkomsten van ZonEffect! De bijeenkomsten worden gehouden op: in het gemeentehuis van Zierikzee in het stadhuis van Terneuzen in het stadskantoor van Goes in de Couburg te Koudekerke 26 maart 2012: 27 maart 2012: 2 april 2012: 3 april 2012: Meer informatie kunt u lezen op www.zoneffect.nl Het C02 ambitie magazine is verschenen. Het magazine is een weergave van de resultaten van het landelijk project van de Natuur en Milieufederaties genaamd de C02 ambitie. Tien bedrijven hebben samen met De Natuur en Milieufederaties in Nederland gewerkt aan maatregelen om C02 reductie te realiseren. U kunt het C02 ambitie maga zine opvragen bij de ZMf of downloaden www.zmf.nl. Ook de ZMf successenkrant 2011 is uit. Het is alweer de vijfde keer dat deze krant vol grote en kleine ZMf-successen, verschijnt. Mocht u geen lid zijn van de ZMf en toch graag de successenkrant willen ontvan gen dan kunt u deze opvragen bij de ZMf, tel. 0113 230075 of via info@zmf.nl Met steun van de Nationale Postcode Loterij zetten De Natuur- en Milieufederaties zich in de 12 provincies in voor natuur, milieu en landschap. Zo proberen de Milieufederaties verdroging van natuurgebieden tegen te gaan. Hierdoor kunnen ook zeldzame dieren, waaronder dagvlinders als de Zilveren Maan, blijven bestaan. Meedoen is eenvoudig, bel 0900 300 1500 (20cpm) of meld u aan via www.postcodeloterij.nl. Voor 10,50 per lot speelt u al mee. Alvast hartelijk dank voor uw deelname.

Wantij | 2012 | | pagina 10