O Droom van een Stroom <D Pieter-Jan De Pue Denker des vaderlands Het is vreselijk als een gebied vanaf de teken tafel opnieuw wordt ingerichtzonder dat de vele natuur- en cultuurhistorische lagen daarin worden verwerkt en zichtbaar blijven Hans Achterhuis Boeken Zeeland verbeeld Bijna verdwenen Persoonlijke projecten 'Vroeger ging ik met mijn ouders heel vaak wandelen en fietsen in Zeeland, vaak aan de kust van Zeeuws- Vlaanderen. Maar ik ben pas echt met de regio in contact gekomen sinds de fotografie voor het boek 'Westerschelde. Droom van een Stroom'/ aldus Pieter- Jan De Pue, fotograaf uit Gent (1982). Dit boek is ter ere van Thijs Kramer geschreven door Herwig Deweerdt. hand zetten. Of vanuit het idee dat econo mische groei een permanente noodzaak is en natuur en milieu schaarse goederen zijn.' Hij was flink met natuur en milieu in de weer, ook in het dagelijkse leven (zie de Voetafdruk, blz. 20). 'Ik ben een product van de jaren zestig. Zoals zovelen maakte ik me zorgen over oorlog en vrede, over natuur en milieu en politieke zaken.' De actualiteit speelt altijd een rol in zijn boeken (zie ka der). Het blad Elsevier rekent hem tot de invloedrijke filosofen van deze tijd die het goed doet bij uiteenlopende politieke stro mingen, zowel conser vatieven als socialisten en sociaaldemocraten. Dat komt waarschijn lijk door zijn laatste boek: De utopie van de vrije markt (2010). Daarin gaat hij op zoek naar de oorzaken van de krediet-crisis en be landt bij de Russisch- Amerikaanse filosoof Ayn Rand. Die pleit voor een strikt kapitalistische maatschappij waarin eigenbelang het hoogste goed is. Achterhuis noemt dat een utopie, net zoals de communisten geloven dat er een maak baar aards paradijs is. Hij erkent zelf ook re gelmatig in de val van utopie en moralisme getrapt te zijn, bijvoorbeeld toen hij het denken van Mao adoreerde. Vorig jaar riep Filosofie Magazine hem uit tot 'Denker des vaderlands'. Het bezorgt hem zo'n beetje de status van bekende Ne derlander, met optredens voor radio en tv en veel vragen voor interviews en optredens. Dagblad Trouw volgt hem. Hij wordt nog net niet herkend op straat en moet wel lachen om de heisa.'lk doe het graag, vooral voor de populariteit van de filosofie, maar zal blij zijn als mijn periode van twee jaar erop zit. Ik leid nu een versnipperd bestaan. Ik heb mezelf nog een opdracht gesteld, namelijk een boek over Hannah Arendt, een filosoof die ik zeer bewonder. Het verlangen naar de rust van de studeerkamer groeit.' Hans Achterhuis in Filosofie Magazine, januari 2012. Geboren in 1942. Studie theologie en filosofie. Was verbonden aan de universiteiten van Amster dam, Wageningen en Twente. Achterhuis ontving in 2003 de Pierre Bayle Prijs en in 2009 de Socrates Wisselbeker. In 2011 door Filosofie Magazine voor een periode van twee jaar benoemd tot 'Denker des vaderlands'. In chronologische volgorde: Camus, de moed om mens te zijn, Filosofen van de derde wereld, De markt van welzijn en geluk, Het rijk van de schaarste, Natuur tussen mythe en techniek, De er fenis van de utopie, Politiek van goede bedoelingen, Met alle geweld, De utopie van de vrije markt. Voor meer informatie: www.hansachterhuis.nl www.denkerdesvaderlands.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 141 wantij maart 2012 Rob Kregting In het bijna tweehonderd bladzijden dikke en mooi vormgegeven boek, vloeien drie boeken samen. Het eerste boek is een eer betoon aan het gedachtegoed van Thijs Kra mer, het tweede is een ode aan de Schelde met fotografie van De Pue, en het derde boek gaat over de moeizame en nog steeds actuele onderhandelingen tussen Neder land en Vlaanderen over de verdieping van de Westerschelde. Pieter-Jan De Pue is steeds geïnteresseerd geweest in de relatie mens en natuur of zijn omgeving. 'Is het nu een visser op de laatste restanten van het Aralmeer, een arbeider in een scheepswerf in Antwerpen, of de her ders die met hun kuddes de zomerweiden van de bergen in Kyrgyzstan verlaten en over de bergpassen trekken richting hun winterverblijf, het maakt me weinig uit. Dat was eveneens de opzet van, in de eerste plaats het zwart-wit gedeelte, van het boek Droom van een Stroom: een portret maken van mensen die wonen en werken rondom de oevers van de Schelde en op deze manier een band met de rivier hebben. De schaap herder met zijn kuddes in de haven, de man die de wilgentakken aan het wijmen is in Weert, et cetera.Wat mij eveneens heel erg aanspreekt, is dat wat bijna verdwenen is maar nog even in het straatbeeld te zien is vooraleer we het voorgoed enkel op foto kunnen bekijken. Ik probeer steeds te streven naar een foto met een tijdloos karakter, weg van de gehaastheid van onze maatschappij. Daarom spreken onderwerpen waarin tijd lijkt stil te staan, me vaak aan. Ik probeer in mijn foto's de kijker steeds een soort van verwondering mee te geven, een zekere schoonheid die verscholen zit tussen alle namaak, verloren gegane of negatieve zaken in onze maatschappij. Een vriendin heeft onlangs de cover van het boek Droom van een Stroom op een aanzienlijk formaat laten uitvergroten en in haar living opge hangen. De foto brengt haar rust, zegt ze. Dan is mijn opdracht als fotograaf geslaagd.' 'Ik doe zowel vrij werk als werk in opdracht. Het is anders als beginnend fotograaf heel moeilijk om te overleven. Ik ben momenteel eveneens in productie van mijn filmdocu mentaire over hoe kinderen in Afghanistan de oorlog meemaken (omdat de fotograaf in Afghanistan verbleef, vond het inter view per e-mail plaats). Verder werk ik als regisseur en fotograaf voor het Holocaust museum in Mechelen. Ik maak de introfilm over het antisemitisme en een fotoreportage. Daarnaast maak ik persoonlijke projecten, bijvoorbeeld over de Ardennen en de Fran se grensstreek, over de etnische bevolkings groepen in Afghanistan en Pakistan, over het leven binnen de ex-staten van de Sovjet- Unie in Centraal Azië en over een treinreis door het binnenland van Iran. Ik ben ook bezig met de voorbereiding van een boek over vluchtelingen in Turkije die 'Fort Eu ropa' willen binnenkomen.' Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. Thijs Kramer Het boek 'Westerschelde. Droom van een Stroom' (ISBN 9789081781107) gaat over het leven en werken van Thijs Kramer, laat beelden van mensen op en langs de Westerschelde zien en vat de discussie samen over verdiepen en ontpolderen. Het boek is te koop in de boekhandel en te bestellen op www.droomvaneenstroom.org. Voor meer informatie: Pieter-Jan De Pue maakte verschillende korte films, videoclips en fotoreportages. Hij had tentoonstellingen in Parijs, Antwerpen en Brussel. www.pieterjandepue.be en www.droomvaneenstroom.org. wantij maart 2012 ((15

Wantij | 2012 | | pagina 8