Het raadsel van de groene liefde m O Plantaardig Ik kijk al jaren naar planten. Waarom blijf ik dat leuk vinden? Het is volgens mij als een relatie. Je wordt verliefd en zolang je niet wordt afgewezen of je je verveelt, blijft de relatie in stand. In een liefdesrelatie moetje wel investeren. Planten doen dat niet. Waarom heb ik dan nog steeds een relatie met planten? Egocentrisch Zonnedauw Foto's van Pieter Jan De Pue 161 wantij maart 2012 Berenklauw Justus van den Berg Als ik naar een plant kijk en de soort op naam kan brengen en dus herken, komt er geen wederzijdse reactie. Ze vluchten niet zoals vogels als je te dicht bij komt. Planten geven helemaal geen reactie en dat is mo gelijk veel erger. Mijn affectie met de plant wordt dus totaal niet gedeeld door de plant zelf. Het gaat niet om een wederzijds genoe gen. Planten kijken is egocentrisch. Ik was 19 jaar en moest een aantal maan den wachten voordat ik in dienst ging. Ik heb die tussentijd benut om in mijn omge ving op zoek te gaan naar planten. Vogels en planten waren toen nog gelijkwaardig voor me. Ik heb mijn eerste rode wouw op de foto gezet en was actief bezig met een bijdrage aan de Broedvogelatlas van Nederland. Daarnaast was ik op zoek naar beenbreek en klokjesgentiaan. Die waren in de natte heidegebieden nog gemakkelijk te vinden. Ik ging ook op zoek naar lange zonnedauw, maar kon die in de Gelderse Vallei nooit vinden. Wel ronde zonnedauw en kleine, op diverse locaties, maar nooit lange. Laat staan de kruising tussen die ron de en lange zonnedauw en die wilde ik zo graag vinden. Ik weet nu dat ik op zoek was naar een soort waarvan één van de ouders in de verste verte niet voorkwam in de re gio, laat staan de kruising. Noem het blind verlangen, onkunde of passie. De laatste groeiplaats van lange zonnedauw in Neder land is een hoogveenreservaat in Drenthe. Ik ben daar geweest maar heb ook daar de soort niet gevonden. Over de kruising heb ik de laatste jaren nooit meer iets vernomen. Tegenwoordig ben ik tevreden met kijken en is vinden niet meer zo belangrijk. Is dat het raadsel van de groene liefde? Moeraswolfsklauw en ronde zonnedauw Justus van den Berg is FLORON coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden wantij maart 2012 ([17]

Wantij | 2012 | | pagina 9