O Hoge molens vangen veel wind__ Oude windmolens draaien altijd tégen de klok in. Nu heten windmolens windturbines en draaien de wieken net zo gemakkelijk met de wijzers van de klok mee. Van een 'going with the flow' lijkt nog altijd geen sprake. Deze duurzame vorm van energieopwekking blijft de gemoederen bezig houden. De hoogte van de molens bijvoorbeeld en plaatsing op zee. Op zee Samenwerking 3 Er stond een mooie foto in de krant van 7 april jl.'De kleintjes maken plaats voorde reuzen'. Veertig meter hoog wordt vervan gen door masten van 137 meter. Voor mij persoonlijk kunnen windmolens niet hoog genoeg zijn. Statig, majestueus, indruk wekkend, het veel langzamer draaien van de wieken maar vooral: het benutten van de gratis wind. Dat geeft mij een gevoel van tevredenheid en sympathie. Toch is juist die hoogte één van de angels die steeds weer discussie oplevert, ook binnen de natuurbescherming. Is het mogelijk om deze moeizame spagaat te omzeilen door de gigantische molens op een plaats te zet ten waar we ze niet kunnen zien? Waar ze geen invloed op het landschap hebben? Net iets verder weg dan onze neus lang is, er gens midden op de Noordzee bijvoorbeeld? Links en rechts staan ze daar al. Je ziet ze midden in het water als je van of naar En geland vaart. Ook in Zeeland wordt gewerkt aan een dergelijk project. We vragen Tjeu van Mierlo, directeur ZMf naar de stand van zaken. 'In 2020 wil de Provincie Zeeland 500 MW aan windenergie opwekken. Dit moet vooral in de zogenaamde concentratie gebieden gebeuren. Het gaat om de bekende locaties als de Oosterscheldekering, Sloe, Kanaalzone en de Kreekrak. Molens op het land dus, maar we weten inmiddels hoe moeizaam de realisatie van dergelijke wind- parken kan zijn. Willen we de doelstelling voor 2020 realiseren, dan zal er iets extra's moeten gebeuren. Met het Zeeuws Off shore Wind Project (ZOWP) willen we een stevige impuls geven en wie weet de ambi ties voor 2020 flink overtreffen.' Er is een samenwerkingsverband opgestart met DELTA als energieleverancier, Heer- ema als Zeeuwse bouwer van offshore constructies, Zeeland Seaports en haar ha ven, Verbrugge met logistieke expertise en Zeeuwind en ZMf voor draagvlak naar de burger en achterban. Toch vinden we het ZOWP niet terug in de jaarplanning van de ZMf voor 2012. Tjeu van Mierlo: 'Het project ligt zeker niet stil, maar het politieke klimaat werkte niet bepaald mee. We zijn achter de schermen bezig met het opstellen van een contract binnen het consortium. Hoe kunnen we dit project werkelijk realiseren en onder wiens verantwoordelijkheid? Wie bouwt en wie exploiteert uiteindelijk? Zijn er misschien nog andere partijen nodig? Het kan best zo zijn dat de samenstelling van het consortium nog verandert. Nu er sinds kort weer een andere wind waait vanuit Den Haag kunnen we wat harder op het gaspedaal drukken. Voor DELTA is het een uitgelezen kans om haar duurzaam gezicht te laten zien. Zeker nu er geen tijd of middelen meer wegvloei en richting de ontwikkeling van een tweede kerncentrale. Een windpark op zee staat er echter niet zomaar. Dat is een mega-inves- tering waarbij er een harde garantie moet zijn dat het economisch rendeert. Belang rijkste is dat we nu toewerken naar een consortiumovereenkomst. Daar gaat een aantal studies aan vooraf die nodig zijn om een voorlopige businesscase op te stellen (soort fundering, welke masten, kosten project en financiering). Verder gaan we actief deelnemen in de Nederlandse Wind Energie Assiociatie die de belangen van de windsector behartigt. Wat Zeeland in de kaart speelt, is dat we mogelijk kunnen samenwerken met het windpark voor de Vlaamse kust. Dat kan de efficiëntie een stuk opvoeren.' Wanneer de molens op zee er staan, laat zich moeilijk voorspellen. Dat duurt zeker nog een aantal jaren. Maar dan, als je op de zeedijk van Westkapelle staat en je ver rekijker pakt, misschien dat je ze dan net kunt zien. Piepkleine, schattige molentjes. Onze energiehonger laat uiteindelijk ook het maagdelijk zeelandschap niet onbe roerd. Peter Maas is lid 'V** van de Wantijredactie. wantij juni 2012 ((13

Wantij | 2012 | | pagina 13