'Onze bacteriën gaan volcontinu aan het werk' Bouw biogascentrale in Bathpolder Een energiecentrale die van alles en nog wat uit biomassa haalt. In de vestiging van Lans, teler van trostomaatjes, in de Bathpolder (Reimerswaal) vertellen Anne-Douwe van der Zee, directeur van de centrale, en stafmedewerker Wilko Wisse van Lans over hun plannen. Reststromen 'De vergunningen zijn rond, we hebben subsidie, het financie ringstraject is ver gevorderd. De ruimte is er. Begin 2013 gaat de schop de grond in!' Rob Kregting In 2005 begon een groep van zo'n veertig (jonge) Zeeuwse agrariërs zich te oriënteren op bio-energie. Uiteindelijk bleven er vijf jonge akkerbouwers en één bedrijf (Lans) over die de B.V. Groene Poort oprichtten. Wat is het idee? Anne-Douwe en Wilko vullen elkaar aan: 'Het concept is om rest stromen uit de voedingsmiddelenindustrie om te zetten in biogas. We gaan werken met verschillende soorten biomassa, zoals doorgedraaide groente, afval van de voedingsmiddelenindustrie en overschot ten aan producten uit de land- en tuinbouw. Dat we hier in de polder willen zitten, komt omdat er in de buurt veel industrie is die ons biomassa kan leveren. Denk aan de ver werkers van uien, aardappelen en graan. Het aanbod is weer- en seizoensgebonden. In het voorjaar krijgen we bijvoorbeeld veel uien aangeboden. Onze installatie gaat door vergisting en bioraffinage daar stoffen uit halen. In eerste instantie ontstaat methaan. De installatie haalt daar C02 uit, zodat we uiteindelijk aardgaskwaliteit bereiken. We leveren dan biogas aan Lans én aan het net. Ook de C02 gaat in eerste instantie naar Lans, dat bevordert de groei van de toma- tenplantjes. Er komt warmte van Lans voor terug, die kunnen wij dan weer gebruiken in het vergistingsproces. Onze bacteriën zijn 24 uur per dag voor ons aan de slag. Uitein delijk leveren we niet alleen biogas en C02, maar ook zuiver water. Van de restfractie maken we biokunstmest.' Er worden wel eens vragen gesteld bij bio diesel. De ruimte die deze gewassen voor de productie van biodiesel innemen, zou ook voor voedsel gebruikt kunnen worden. Hoe zit dat met biogas? 'Biodiesel is afhan kelijk van één product. Wij zijn onafhanke lijker en gaan uit van reststromen. Sterker nog, wij moeten het juist hebben van een goede combinatie van reststromen! Wij hebben een gesloten systeem. Bij waterzui vering gooi je bijvoorbeeld kostbare minera len weg. Wij halen die er juist uit.' Voor de toekomst zien ze een noodzakelijke transitie van aardolie naar biomassa. 'Uit voedings middelen zal steeds meer gehaald worden. Eerst de hoogwaardige producten, zoals voor de farmacie, later de andere. Eigenlijk net zoals bij de verwerking van olie nu.' De installatie levert ook werkgelegenheid. 'We hebben procesoperators nodig, maar ook microbiologen om het biologische proces draaiend te houden. Het is immers een volcontinu proces voor de bacteriën.' Groene Poort valt onder de Stimulerings regeling Duurzame Industrie. Daardoor is er voorrang bij de levering van biogas aan het net. In de eerste fase is er vergunning voor de productie van 15 miljoen kuub gas. Dat is genoeg om 20.000 mensen van stroom te voorzien. In de tweede fase zou daar 10 miljoen kuub bij kunnen komen. Kregting is lid van de Wantijredactie. Ontwerp voor biogasinstallatie met kassen 14 J wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 14