'Zonder gangbare landbouw niet genoeg te eten' Maatschap Wilhelminapolder: Duurzaam ondernemen Als het om duurzaam ondernemen gaat, is er een wereld te winnen. Bedrijven geven aan heus wel maatschappelijk verantwoord bezig te zijn. In de praktijk is veelal sprake van lauw enthousiasme in plaats van groene gretigheid. De nieuwe rubriek 'Duurzaam ondernemen' besteedt aandacht aan ondernemingen die ambitieus pionieren. In de eerste aflevering landbouwbedrijf Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder bij Goes. Bestrijdingsmiddelen Energie RinusAntonisse Kan gangbare landbouw duurzaam zijn? Is dat predicaat alleen voorbehouden aan biologische landbouw? Jeroen Verschoore, algemeen medewerker bij De Wilhelmina polder, vindt het best een lastige discussie. 'Kijkend naar de opbrengsten is landbouw met gebruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest op dit moment in elk geval nodig om de wereldbevolking te kunnen voeden/ stelt hij. 'Eén hectare gangbaar geteelde aardappelen levert hier 35 tot 40 ton op. Een biologische boer is al blij met 10 ton per hectare. Tarweteelt scoort iets beter, 10 om 6 ton.' Het is eigenlijk een simpele reken som, meent Verschoore: 'Al zouden we het allemaal willen, wereldwijd is er gewoon niet genoeg grond om alle voedsel biologisch te kunnen produceren. En nog meer regenwoud kappen willen we ook liever niet.' Hij erkent grif dat bestrijdingsmiddelen nooit duurzaam zullen zijn. Maar ook een biologische landbouwer moet ingrijpen in het systeem om ziekten en beestjes te bestrijden, zij het mechanisch (en deels handmatig). Bij De Wilhelminapolder zorg de aanschaf van een brede spuitmachine met een GPS-rechtrijsysteem voor minder rijbewegingen en nauwkeuriger sproeien. Op een biologisch bedrijf moet de boer voor onkruidbestrijding en bodembewerking 4 tot 5 keer door de akkers. 'Zo bekeken is door de aanzienlijk lagere C02- uitstoot gangbaar duurzamer dan biologisch.' Verschoore kijkt liever naar de praktijk, ofwel naar concrete mogelijkheden die er bij De Wilhelminapolder zijn om verduur zaming van de bedrijfsvoering te verbeteren. Soms is het de overheid die een spaak in het wiel steekt. Hij noemt als voorbeeld het plan om windmolens langs de Deltaweg (van Goes naar Noord-Beveland) te zetten. Gaat mooi niet door, zei een meerderheid van het Goese gemeentebestuur. Dus geen duurzame windenergie. Zonne-energie dan misschien? Verschoore: 'We hebben een reeks van jaren subsidie gevraagd voor zonnepanelen en werden steeds uitgeloot. Vorig jaar kregen we voor het eerst een klein bedrag toegewezen, genoeg voor pa nelen op één loods; we hebben er zes staan. We zijn nu in gesprek over het plaatsen van zonnepanelen op enkele loodsen. Dat is nog niet echt rendabel, maar het is een begin, omdat we toch duurzaam bezig willen zijn. Als iedereen maar zegt: we doen niks, dan wordt het nooit iets met zonne-energie.' Ook in kleinere dingen valt winst te beha len, licht Verschoore toe. 'Voor het hele bedrijf hebben we led-lampen besteld. Dat wantij juni 2012 ((15

Wantij | 2012 | | pagina 15