Groen of blauw Precisielandbouw Discussie over opbrengst biologische aardappelen minder middelen, slijtage, en dergelijke.' Een bijdrage aan duurzaamheid is het terugstoppen van C02 in de bodem. En wel door het opslaan van organische stoffen in de vorm van compost. Het is een proces van lange adem, maar toch. Mooi meegenomen is dat de grond beter bewerkbaar wordt. In de precisielandbouw is de volgende stap het gebruiken van minder gewasbeschermings middelen en mest. Niet meer op een hele akker overal hetzelfde, maar per vierkante meter bekijken wat het gewas nodig heeft aan bestrijdingsmiddelen en (kunst)mest. Hiervoor moeten wel alle betrokken par tijen hun kennis en informatie aan elkaar knopen. Daar wordt aan gewerkt. In 2013 wordt in de Europese Unie het nieuwe gemeenschappelijke landbouw beleid van kracht. Minder productsteun, wel krijgt de boer geld voor onderhoud van is een forse investering, die zich wel weer terugverdient op langere termijn. De koel cellen hebben we natuurlijk zoveel mogelijk geïsoleerd en de koelmachines zijn voorzien van nieuw gas dat niet schadelijk is voor de ozonlaag. Voor de bewaarsystemen zijn we overgegaan op een nieuwe generatie com puters, dat spaart weer stroom. Het heeft met duurzaamheid op zich eigenlijk niet zo veel te maken, maar het heeft wel invloed.' Een hoofdstuk apart is de zogeheten preci sielandbouw. Kern ervan: zeer nauwkeurige plaatsbepaling via satellieten en een nauw keuriger aansturing van voertuigen. Bestrij dingsmiddelen en mineralen kunnen pre cies op die plaats worden toegepast waar ze nodig zijn. Verschoore rekende uit dat door inzet van GPS op de akkers gemiddeld 15 tot 17% arbeid bespaard wordt. 'Dat is ook zoveel procent besparing op brandstof, het landschap. Voorwaarde is dat 7% van de bebouwde oppervlakte groen of blauw is. De juiste regels zijn nog niet bekend, maar De Wilhelminapolder heeft nu al 14% aan natuur en water. 'Wij zijn er grotendeels klaar voor', vertelt Verschoore. 'Wij hebben landschapsbeheer al gewoon in ons pakket, vrijwel zonder subsidies.' Hij verzekert dat niet alleen zaken worden aangepakt waar mee geld te verdienen is. 'Toen we met GPS begonnen, konden we echt niet uitrekenen of het geld zou opleveren. Als duurzaam heid echt werkt, levert het per definitie geld op. Het is wel steeds de vraag: hoe snel is een investering terug te verdienen? Een terugverdientijd van 15-20 jaar, is dat economisch verantwoord?' Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. De Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Bevelandpolder ontstond in 1809 door inpoldering van schorren benoorden Goes. De oppervlakte van de landerijen is ruim 1700 hectare, waarvan ruim 1300 hectare voor akkerbouw. Er zijn circa 370 maten (aandeelhouders). Voornaamste gewassen zijn tarwe, aardappelen, suikerbieten, luzerne en graszaad. Er is opslagruimte voor 12.000 ton aardappelen en 4000 ton graan. In de Oosterschelde wordt 165 hectare aan mosselpercelen verhuurd. Het bedrijf doet mee aan een proef met algen-kweek en het opkweken van mosselbroed, onder meer door beschikbaar stellen van een kweekvijver. De cijfers over de opbrengst van biologische aardappe len verschillen. Volgens Verschoore van de Maatschap Wilhelminapolder levert 1 hectare gangbaar geteelde aardappelen 35 tot 40 ton op en is een biologische boer al blij met 10 ton per hectare. Op www.nieuweoogst.nu (ZLTO) lezen we: 'Bij de biologische aardappelen komt ploegen opeen opbrengst van bijna 35 ton per hectare en niet-kerend op bijna 34,6 ton.' En het Louis Bolk Instituut dat onderzoek doet naar duurzame landbouw meldt: 'Degemiddeldeopbrengsten per hectare liggen gangbaar tussende35en45ton(alleeninNoorwegenrondde25ton). De biologische opbrengsten zijn 30 - 50 lager, van circa 15 ton/ha in Noorwegen, 20 - 25 ton/ha in Denemarken, Frankrijk en Duitsland, tot 25 - 30 ton/ha in Engeland, Nederland en Zwitserland.' (GS) 16 J wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 16