Muizenstaart van natuurgebied naar begraafplaats Omstandigheden Nieuwe groeiplaats Plantaardig Door een toevallige waarneming van Peter Meininger van muizenstaart enige jaren geleden, zijn de Zeeuwse floristen in het voorjaar actief geworden. Rond Koninginnedag is namelijk de ideale tijd om op zoek te gaan naar muizenstaart. Dit is een plantensoort die groeit op kale bodems, voor de winter kiemt en zich in het voorjaar ontwikkelt. In de zomer wordt de soort nog nauwelijks waargenomen (met uitzondering van een bruin verdroogd exemplaar). Die vroege en korte groei is ook de reden waarom de kennis over de verspreiding van de soort beperkt is. Dat beeld verdient bijstelling. Intussen is de soort in 39 kilometerhokken verspreid over Zeeland gevonden, met een concentratie in de Kapelse en Yerseke Moer. Muizenstaart is een klein plantje dat be hoort tot de ranonkelfamilie, waartoe ook de boterbloem behoort. Het heeft grasach tige blaadjes en kleine witte bloemblaadjes, die mooi oplichten. Het is een klein plantje met weinig concurrentiekracht. Je vindt muizenstaart bij de hekken van begraasde graslanden. Achter de hekken veroorza ken koeienpoten en sporen van tractors de noodzakelijk kale omstandigheden. Vroeger kwam de soort ook voor in akkers met win tergranen, maar dat is lang geleden. In Zee land komt het ook nog voor in graslanden in oudland dat extensief beheerd wordt. Dit zijn de natuurgebieden op Walcheren, het Ganzenreservaat en weilanden de Poel, Put ting bij Hengstdijk en de zuidkust van Schou wen en Tholen. In gangbare graslanden of hooilanden is geen ruimte beschikbaar voor muizenstaart. Onlangs is op een begraafplaats midden in Vlissingen muizenstaart gevonden. Er groeien duizenden exemplaren tussen gra ven, onder struiken, bij bankjes en langs pa den. Het beheer van begraafplaatsen zorgt blijkbaar voor de kale plekken en de ideale omstandigheden die deze soort nodig heeft. Voortaan zijn floristen op zoek naar muizen staart dus ook op begraafplaatsen te vin den. Hoe zo'n plantje de reis maakt van een natuurgebied naar een begraafplaats, is nog een raadsel. Justus van den Berg is FLORON coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden wantij juni 2012 ((17 J Justus van den Berg

Wantij | 2012 | | pagina 17