'Kopen maakt mij niet gelukkig, authenticiteit wel' O O Gerda Spaander is Marieke van Riet de voetafdruk Als één van de drijvende krachten achter 'Borssele2, nee!' probeerde ze nog meer Zeeuwse kerncentrales tegen te houden. Dat lijkt vooralsnog gelukt te zijn. Past de mondiale voetafdruk van Marieke van Riet bij dit streven? Afrika Bereken zelf uw voetafdruk: Gerda Spaander Als biologielerares liet ze haar leerlingen hun mondiale voetafdruk uitrekenen. Ze merkte dat dat een zekere competitie bij hen teweegbracht. Haar eigen voetafdruk blijkt met 2,5 ha. behoorlijk minimaal. Dat komt onder andere omdat ze geen vlees eet. Als negenjarige raakte ze via de Libelle- strip 'Jan, Jans en de kinderen' geïnteres seerd in het begrip vegetariër. Een onder wijzer die in geuren en kleuren uit de doeken deed hoe dieren worden geslacht, deed de rest. Hout stoken is ook goed voor een lage voetafdruk. Marieke maakt deel uit van de knotgroep Hout Co, en zorgt zo voor een deel van de warmte van haar Middelburgse huis. Ze is niet kooplustig. Zowel kleren als spullen koopt ze meestal tweedehands. 'Ik word er soms niet goed van als ik zie hoe mensen bepakt en bezakt door winkelstraten lopen. In ieder geval maakt kopen en het hebben van veel spul len mij niet gelukkig. Ik vind het een sport om via Marktplaats aan de dingen te komen die ik nodig heb. Af en toe koop ik online iets nieuws.' Marieke is al jaren bezig met de strijd tegen kernenergie. Tot het besluit van DELTA om voorlopig geen nieuwe centrales te bou wen, werkte ze als coördinator bij 'Schoon genoeg van kernenergie'. Daarin werken 25 organisaties samen om kernenergie de wereld uit te helpen. Deze betrokkenheid bracht haar in Tanzania, Mozambique en Zuid-Afrika. Ze deed daar onderzoek naar de funeste gevolgen van uraniumwinning en gaf voorlichting aan vertegenwoordigers van Afrikaanse landen waar deze kwestie speelt of gaat spelen. Al met al heef ze een paar flinke vliegreizen gemaakt, maar die worden haar bij de voetafdruk niet persoon lijk aangerekend. Op reis heeft ze ook het Krügerpark (Zuid-Afrika) bezocht, maar eigenlijk is dat niet wat Marieke zoekt als het om vakantie gaat. 'Dan wil ik buiten zijn, wandelen in de natuur, rust om me heen. Het hoeft niet spectaculair te zijn, het gaat me eerder om authenticiteit. Als ik uit Afrika terugkom, besef ik des te meer wat een enorm contrast er is tussen hier en daar. Wat hebben we het hier toch goed. Ik merk ook dat ik als goedbedoelende Nederlandse arrogant kan zijn in Afrika. Ik ben bijvoor beeld gewend om iemand een hand te ge ven en aan te kijken, maar daar voelen men sen zich er ongemakkelijk onder. Ik ging er van uit dat dat een erfenis was van de apart heid, maar het is een kwestie van cultuur. Je kunt daar maar beter rekening mee houden.' Terug naar Nederland: er komen voorlopig geen nieuwe kerncentrales. Liever had Marieke gezien dat bezorgdheid om urani umwinning en afval de redenen waren voor het uitstel, in plaats van het financiële risico. Ze hoopt dat van uitstel afstel komt. Ook al kost dat haar baan. Ze werkt nu nog één dag per week voor de anti-kernener- gielobby. Verder werkt ze nu als arbeids- trainer, met o.a. autisten. lid van de Wantijredactie. [201 wantij juni 2012 www.voetenbank.nl of www.voetafdruk.nl Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,6 ha Gemiddelde Nederlander 4,4 ha Gemiddelde wereldburger 2,2 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,8 ha

Wantij | 2012 | | pagina 20