Consumenten Agrariërs Heel Zeeland aan de Zonnepanelen ZMf en Zeeuwind zochten naar de meest aantrekkelijke pakketten, zodat de belang stellende klant dat niet zelf hoeft te doen. De organisaties nemen de consument een hoop werk uit handen door het papierwerk voor te bereiden en door bij installateurs voordelige offertes te bedingen. Maar ze zijn geen leverancier; de eventuele koper bestelt rechtstreeks bij de installateur. Er is ook een pakket voor de doe-het-zelver. Uit een vergelijkend onderzoek in de PZC (16 maart 2012) bleek het instappakket van Het Zon Effect voordeliger dan het aanbod van DELTA. Het pakket van DELTA gaat bij een ge middeld verbruik van 3300 kWh elektriciteit na 21 jaar uitbetalen, de panelen van 'Het Zon Effectleveren al na 10 jaar winst op. Zonnepanelen gaan minimaal 25 jaar mee. Ook een speciale bijeenkomst in Goes voor agrariërs en boeren met een minicamping werd druk bezocht. 'Wanneer haal ik ren dement uit de zon?', was de veel gestelde vraag. Er volgden de nodige rekenvoor beelden waaruit bleek dat vooral bij een laag elektriciteitsverbruik op het bedrijf of mensen die zo veel gebruiken dat ze in het hoogste belastingtarief vallen, zonnepanelen op het dak van een stal of schuur financieel interessant zijn. Of een investering rendabel is, heeft bijvoorbeeld ook te maken met de stand van het dak ten opzichte van het zui den. De organisatoren (ZLTO, ZAJK, Zeeuws Klimaatfonds, ZMf en Zeeuwind) hopen middels deze bijeenkomst agrariërs te heb ben geïnspireerd om een stap te zetten naar een meer klimaatneutrale bedrijfsvoering. In Middelburg is een Vereniging van Eigenaren zover dat ze haar financiële ruimte nagaat en offertes voor plaatsing van vijftig panelen heeft opgevraagd. Zo krijgen de bewoners in beeld waarover zij nu precies kunnen beslissen en of ze zelf energie op hun gedeelde daken gaan opwekken. Voor meer informatie: www.hetzoneffect.nl Druk bezochte informatiebijeenkomst van ZMf en Zeeuwind in Terneuzen. 4 1 wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 4