Zeeland heeft de meeste zonuren van Nederland Wat is een zonnepaneel? Zonnetaart Stroom naar de toekomst In Nederland, en zeker in Zeeland, schijnt de zon voldoende om zonnepanelen te laten werken. De zon is een onuitputtelijke bron voor de opwekking van zonnestroom. Daarom is zonnestroom duurzaam. Een zonnepaneel of PV-paneel (Photo-Voltaic) is een paneel dat zonne-energie omzet in elektriciteit. Hiertoe wordt een groot aantal PV- cellen op een paneel gemonteerd. Ook de zonnecollector wordt soms tot de zonnepanelen gerekend, maar deze is op een ander principe gebaseerd, namelijk opwarming van een stromend medium, meestal water. Zonnepanelen maken op het dak elektriciteit, doordat zonlicht een elektrische spanning opwekt tussen de twee laagjes silicium op het paneel. Zonnepanelen bestaan uit zonnecellen, door de PV-kristallen zien zonnepanelen er vaak metallic (donker) blauw uit. De meeste zonnepanelen op woningen zijn gekoppeld aan het elektriciteitsnet. Het systeem levert stroom aan het net als de panelen tijdelijk meer elektriciteit leveren dan men gebruikt. 'Dan draait de teller terug.' www.hetzoneffect.nl/meer-info/veel-gestelde-vragen/wat-is-een-zonnepaneel Met veel plezier nam de ZMf de zonnetaart in ontvangst van Marten Wiersma van 'Stroom naar de Toekomst'. Als reden voor de taart noemde Wiersma de positieve bijdrage van het project 'Het Zon Effect' aan meer duurzame energie in Zeeland en de vliegwielwerking die ervan uitgaat. Inmiddels hebben ruim 600 huishoudens een bestelling voor zonnepanelen geplaatst. Volgens Melissa Ernst van Het Zon Effect is dit boven verwachting. 'We hadden gerekend op 200 met als ambitie 300.' Na een kopje koffie met taart vertrokken de vertegenwoordigers van 'Stroom naar de Toekomst' naar de Vereniging Zeeuwind. Ook zij werden vereerd met een bezoek en uiteraard taart. 'Stroom naar de toekomst' is opgericht om de tweede kerncentrale tegen te houden en om duurzame energie te stimuleren. Nu een tweede kerncentrale (tijdelijk) buiten beeld is, richten zij zich op het stimuleren van duurzame energie in de regio. Zij willen zo snel mogelijk de kansen en mogelijkheden benutten die duurzame energiebronnen bieden in eigen huis en bedrijf en daarmee de Zeeuwse economie een duw in de goede richting geven. Voor meer informatie: www.stroomnaardetoekomst.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij juni 2012 5

Wantij | 2012 | | pagina 5