Focus op Zeeuwse projecten DELTA nog behoedzamer met duurzame projecten 'Eén van de hoofddoelstellingen is/ zegt DELTA the multi- utility company, 'een bijdrage leveren aan energietransitie. Streven is een C02- neutrale energieopwekking in 2050. Het gaat dan om een combinatie van waterkracht, wind en zonne-energie en biomassa. En ook een rol voor kernenergie. DELTA begeeft zich niet meer in ongewisse avonturen, maar kiest voor activiteiten op basis van een gezonde financiële afweging/ Regionale en lokale projecten Martin Smit, manager Strategie en Beleid van DELTA, is er vast van overtuigd. 'We gaan naar een maatschappij waarin je honderd procent duurzame energie zult hebben. Dat is wel een lang proces. Het gaat niet van de ene op de andere dag.' Er zal volgens hem sprake zijn van een combinatie van zowel centrale als decentrale opwekking. DELTA moet daarin een evenwicht zien te vinden. 'Hoe dan ook, duurzame ofwel hernieuw bare energie wacht een kansrijke toekomst.' Het beeld is nog vaak dat DELTA geen hoge prioriteit toekent aan verdere ontwikkeling van hernieuwbare energie. Ten onrechte, vindt Smit. Hij denkt dat dit beeld deels komt door de grote aandacht voor kern energie. Hoewel het plan voor de bouw van een tweede kerncentrale nu is geparkeerd, blijft er wel een rol voor kernenergie be staan. 'Het is in elk geval C02- neutraal en dat is een belangrijk element.' Goed, duurzame energie dus. Smit noemt de bemoeienissen van DELTA met zonnecel- lenfabriek Solland Solar in Limburg en bio- dieselfabriek Biovalue in Eemshaven. 'Als je ziet wat we, ook in geld, daarin gestopt hebben.... Met beide projecten is het niet geworden wat we ervan verwachtten en daarom zijn we ermee gestopt. We hebben gezegd: laten we terugkeren naar Zeeland, naar meer regionale en lokale projecten.' Goed voorbeeld is voor hem de opschaling van de windmolens bij de Kreekraksluizen. 'Dat is typisch een project waarvan ik zeg: dat klopt op alle fronten. Het is ook een echt Zeeuws project. Het totale project is goed voor de energieopwekking voor ongeveer 55.000 huishoudens (gelijk aan het stroom verbruik van bijna alle huishoudens op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland). Voor Nederlandse begrippen een groot project met voor DELTA een investering van 55 mil joen euro. Dat is ook voor ons veel geld.' Het bedrijf doet ook mee aan het plan voor een windpark voor de Zeeuwse kust (zie elders in deze Wantij). 'Nationaal ondersteunend beleid is er niet, en dan kan zo'n plan niet van de grond komen. Maar de tijden kunnen ook in politiek opzicht veranderen', zegt Smit. 6 J wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 6