O <D Tegenprestatie DELTA nog steeds niet bekend ZMf onderzoekt duurzame toekomst DELTA Verlies Rendement Zonnepanelen en biomassa Als tegenprestatie voor het tot 2033 open houden van de kerncentrale Borssele tekenden eigenaren DELTA en Essent in 2006 een con venant om samen 250 miljoen euro te investeren in duurzame energie. Voor DELTA kwam dat neer op 100 miljoen voor zogenaamde Additionele Innovatieve Projecten (waarover een commissie oordeelt) en 25 miljoen voor een fonds voor duurzame innovatieve ener gie. Doordat DELTA aandelen van Essent in de kerncentrale overnam, is het bedrag van 125 miljoen hoger geworden (en het deel van Essent lager). Hoe het precies zit met de bestedingen, wil DELTA nog niet vertellen. Als eersten zullen direct betrokkenen (ministerie, Tweede Kamer, commissarissen, aandeelhouders) worden geïnformeerd. De ZMf komt, in samenwerking met andere milieuorganisaties, met een rapport over de mogelijkheden voor een duurzame toekomst van DELTA. Gekeken wordt onder meer naar haalbare duurzame projecten, decentrale opwekking en omvorming tot servicebedrijf voor particulieren en bedrijven. Het rapport moet op de ledenvergadering in juni beschikbaar zijn. In 2007 werd zonnecellenfabriek Solland in Limburg verkocht aan het Zeeuws energiebedrijf DELTA, maar dat wilde al vrij snel van de Heerlense fabriek af. Het lukte echter niet een koper te vinden. Uiteindelijk werd Solland Solar verkocht aan het management van de fabriek. Delta incasseerde een verlies van meer dan een kwart miljard euro. Dagblad De Limburger, 3 januari 2012 Uit zijn woorden blijkt dat DELTA nog be hoedzamer is geworden bij het oppakken van duurzame energieprojecten. 'We wil len graag onze rol spelen, maar wel op basis van een gezonde financiële afweging en die hangt weer af van de specifieke ontwikke lingsmogelijkheden van een project. Daar vragen de aandeelhouders ook om. Die wil len rendement. De bijdrage van een duur zaam project aan het totale rendement kan best wel eens wat lager zijn, maar het is niet zo dat DELTA er is om onrendabele delen in te vullen.' Daarom begint het bedrijf niet in zijn eentje aan de uitwerking van het plan voor een getijdencentrale in de Brouwers- dam. 'Qua economisch rendement is dat een uitdaging', stelt Smit. DELTA wil er graag mee aan de slag, samen met andere partij en die voordeel hebben bij zo'n bijzondere vorm van hernieuwbare energie. 'Als je tot combinaties kunt komen, is dat voor Zee land ook goed.' DELTA blijft wel zonnepanelen aanbieden. Smit beseft dat er voor veel mensen toch een drempel ligt om ze aan te schaffen. 'De consumenten hikken er tegenaan. We kij ken nu nadrukkelijk naar een aanbod voor de consumenten, waarbij de mensen niet zelf hoeven te investeren. Ik denk dat we in het derde kwartaal van dit jaar met een aanbod kunnen komen.' Vierde pijler naast wind, zon en getij is biomassa. Smit: 'We zijn nog aan het kijken naar de kolencentrale van EPZ in Borssele, om die op biomassa te krijgen. Dat is wel duurder dan kolen en gas, maar het levert een goede bijdrage aan de landelijke doelstelling voor duurzame energie.' 'Ook hier geldt: krijg j'e het economisch rond? Zonder overheidssteun is het niet mogelij'k. Dat is met veel proj'ecten. Som mige dingen zijn veelbelovend, maar het moet wel rond te krijgen zijn met veel partijen.' Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 7