Van kunstmestfabrikant tot kapsalon Zeeuwse bedrijven enthousiast over energiebesparing 4 DE DEUR IS ALLEEN DICHT OM ENERGIE TE BESPAREN Volgens het Internationaal Energie Agentschap zal het grootste deel van een duurzaam energiesysteem voor rekening moeten komen van energiebesparing. De ZMf haakt hierop in, en is op verschillende fronten bezig bedrijven aan te zetten tot energiebesparing. Efficiëntie Werk en thuis Winkels Goes Gerda Spaander De grootste klapper maakt de ZMf met het project 'De C02-ambitie'. De Zeeuwse C02- uitstoot blijkt per inwoner heel hoog te zijn. Tachtig procent daarvan komt voor rekening van een klein aantal heel grote bedrijven. Met de meeste van deze bedrijven is de ZMf in gesprek gegaan. Dat leidde in 2007 al tot een reductie van 10%. Na het Zeeuwse suc ces hebben de andere milieufederaties deze methode overgenomen in een landelijk pro ject. In 2011 zijn de resultaten gezamenlijk gepresenteerd. Bij deze presentatie toonde de vertegenwoordiger van het Ministerie van Infrastructuur en Milieu grote waar dering voor de samenwerking tussen de milieubeweging en de bedrijven: 'Dat zou je twintig jaar geleden niet verwacht hebben'. De ZMf werd bij de Zeeuwse C02-ambitie ondersteund door Ernst Worrell, hoogleraar Energie, Grondstoffen en Technologische Verandering aan de Universiteit van Utrecht. Bij de inauguratie van zijn hoogleraarschap stelde hij dat de energetische efficiëntie van de economie hooguit tien procent is, of zelfs minder. Dat geeft mogelijkheden tot bezuinigingen, en dat is gebleken. Eerder al heeft hij voorstellen gedaan aan DOW, Yara, Thermphos en (het inmiddels failliete) Zalco. Deze bedrijven zijn daarmee aan de slag gegaan. Zo heeft Yara de emissie van lachgas (een broeikasgas dat 310 maal zo sterk is als C02) aanzienlijk en versneld gereduceerd. In het kader van de landelijke C02-ambitie is vooral Zeeland Refinery (voorheen Total), mede met advies van Ernst Worrell en de ZMf, aan de slag gegaan. In het bedrijf komt er restwarmte vrij uit verschillende productstromen. Deze warmte zal worden gebruikt om stoom te produceren, die elders in het bedrijf gebruikt kan worden. Uit rookgassen van de 'fornuizen' zal warmte worden teruggewonnen. Samen met nog andere aanpassingen moet dit een bespa ring van minstens 10% aan C02-uitstoot opleveren. Dat proces loopt van 2008 tot 2014, en kost tientallen miljoenen euro's. Wim van den Berge, manager Veiligheid, Milieu en Kwaliteit, zegt dat deze kosten door een lagere energierekening zeker te rugverdiend zullen worden. Daarnaast heeft de ZMf ook presentaties verzorgd voor de werknemers, zodat ze inzicht kregen in hun eigen bespaarmogelijkheden, en wat dat op zou leveren. Vooral de klimaatquiz maakte hierbij de tongen los. De ZMf richt zich niet alleen op de grote bedrijven. Een voorbeeld van het kleinere werk is de 'Klimaatvriendelijke koopstraat'. In Goes hebben enige tientallen winkels en dienstverlenende bedrijven samen met de ZMf gekeken hoe ze energie konden bespa ren. Op menige winkel is nu het bordje te zien: 'Natuurlijk zijn we zijn open. De deur is alleen dicht om energie te besparen'. Eén van de energiebesparende winkels is de DA-drogisterij in de Lange Kerkstraat in Goes. Bedrijfsleider Vermin laat zien waar de grootste slag is geslagen: bij de parfume rieafdeling is de halogeenverlichting vervan gen door ledlampen. 'Ik heb hier 3000 euro in geïnvesteerd, maar binnen het jaar had 8 1 wantij juni 2012

Wantij | 2012 | | pagina 8