Yves Beaumont terug tot de essentie, zijn essentie O Zeeland verbeeld Yves Beaumont (Oostende, 1970) is landschapsschilder van gestileerde landschappen, teruggebracht tot de essentie. Zijn essentie. Verslag van een geschreven gesprek. lOj wantij november 2012 Rob Kregting Waarom heb je gekozen voor beeldende kunst? 'Van toen ik een kleine jongen was, tekende en schilderde ik al veel thuis. Terwijl andere maatjes in de bomen klommen, en er ook weer uit vielen met gebroken polsen tot ge volg, zat ik gezellig en iets 'veiliger' binnen te tekenen in mijn tekenboek. Ook als tiener hield ik me graag bezig hiermee, en het was dan ook bijna een vanzelfsprekendheid dat ik iets later, na mijn humaniora, naar de aca demie trok in Gent.' Wat voor beeldende kunst maak je? 'Mijn werk bestaat voornamelijk uit olieverf schilderijen en houtskooltekeningen op pa pier. Ik volgde immers de afdeling Schilder kunst aan de Koninklijke Academie in Gent, en ben die discipline steeds erg trouw gebleven.' Wat zijn je belangrijkste thema's? 'Ik ben eigenlijk wel een ouderwetse schilder. Ik houd me met het traditioneel gegeven van het landschap bezig. Het landschapsgegeven is in mijn schilderen es sentieel. Ik bewonder 'de grote meesters' al van tijdens mijn studiejaren aan de acade mie, maar trachtte gaandeweg steeds mijn eigen picturale taal te ontwikkelen. En die komt vooral neer op: 'vertalen'. Ik vertaal het reële landschapsbeeld, zoals ik het zie, niet zomaar naar een eigen esthetische interpretatie, maar hanteer een soort 'pic turale logica': een logica die het karakter van het oppervlak van het doek en van de verfhuid bevoelt, de materie van de verf betast en kneedt en het onderwerp in een geheel nieuwe vorm aan de kijker aanbiedt. Daarbij wordt het schilderij of de tekening losgemaakt van het eigenlijke onderwerp, het gaat op zichzelf staan. Het wordt tevens een spel van compositie, vereenvoudiging, het creëren van diepte, etc. Ik baseer mijn werk dus echt wel op de tradities van de landschapschilderkunst, maar vertaal het in een hedendaagse beeld-denken.' Wat is je relatie met Zeeland en wat spreekt je aan? 'Ik vertoef graag in Zeeland. Het is voor ons, wonend nabij Oostende aan de Vlaamse kust, niet ver rijden. Als kleine jongen kwam ik zoals iedereen wel eens winkelen met mijn ouders in Sluis, maar pas later heb ik Zeeland echt en beter leren kennen. Ik houd van de uitgestrektheid die ik ook in mijn werk probeer vast te leggen. Of het nu gaat over de Vlaamse polderlandschappen, de kustvlaktes van Friesland en de Wadden, of de akkers en kustgebieden van Zeeland... steeds zoek ik naar diezelfde eigenschappen die me aantrekken in een uitgestrekt land schap, ondanks het feit dat het misschien wel romantisch klinkt. Als we naar vrien den of familie geweest zijn in het noorden van Nederland, dan gebeurt het wel vaker dat we ten zuiden van Rotterdam richting Zeeland rijden alvorens naar huis te rijden. Het blijft aantrekken: Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Walcheren. Prachtgebieden.

Wantij | 2012 | | pagina 10