Duurzaam ondernemen 'Duurzaamheid moet voor onze gasten vanzelfsprekend zijn! Golden Tulip Strandhotel Westduin oplaadpunt^, We houden graag en liefst zoveel mogelijk vakantie. Dat gaat gepaard met heel wat toeristische belasting van het milieu. Ongeveer vijftien procent daarvan komt vanuit de accommodaties. Het reizen veroorzaakt de meeste belasting. Nochtans zijn veel hotels bezig te verduurzamen. In deze rubriek aandacht voor tot nu toe het enige 'Gouden Green Key' hotel in Zeeland: Golden Tulip Strandhotel Westduin tussen Vlissingen en Koudekerke. Evenwicht Ei Oplaadpunt Operatie duurzaamheid ENERGY INSJffigK Rinus Antonisse o 'Neem gerust een koekje', zegt Eef Izeboud gastvrij. Om er met een twinkeling in de ogen aan toe te voegen: 'Fair Trade'. De directeur/eigenaar van Strandhotel West duin geeft ermee aan dat details van belang zijn bij het streven naar een zo duurzaam mogelijke bedrijfsvoering. Zo ook de ton voor klein chemisch afval bij de receptie, het peukenrooster bij de deur, het regenwa ter voor de planten en de papieren afvalzak voor de gasten die erop uit trekken, met daarop de aansporing 'Laat in het Zeeuwse landschap alleen uw voetstappen achter!' Izeboud vertelt dat hij voortdurend bezig is met duurzame maatregelen, niet alleen vanwege behoud van het gouden Green Key keurmerk (dat in 2010 werd behaald). Het is de kunst een evenwicht te vinden tussen de kosten, de wijze van uitvoering en het (milieu)rendement. Duurzaamheid moet voor de gasten - die immers de basis voor het bestaansrecht vormen - ook vanzelf sprekend zijn. 'Je mag niet de indruk wek ken dat je op de goedkope toer gaat. Dat is een verkeerd signaal. Je kunt de mensen wel bewuster maken, je kunt ze niet dwingen.' Want de gast is in Westduin koning, beklem toont Izeboud. 'Het verblijf moet betaalbaar zijn en de schoorsteen moet ook roken.' Hij noemt als voorbeeld de eieren, waarvan er gemiddeld 200 per dag doorheen gaan. 'Een biologisch ei kost 25 cent, een normaal ei negen cent. Ik wil wel naar biologisch zodat de gast een biologisch eitje kan tikken. Maar het moet betaalbaar zijn, ik blijf erover be zig. Het kost moeite dat op te lossen en dan gaat het alleen nog maar om een eitje.' Inmiddels niets bijzonders is een elektrisch oplaadpunt voor fietsen met traponder- steuning. Izeboud heeft sinds kort ook een oplaadpunt voor elektrische auto's, mede gesponsord door DELTA. 'Dat is toch mooi. Het loopt nog niet storm, maar ik wil graag voorop lopen. Ik word ook gebeld door col lega's die willen weten waarom en hoe ik iets doe en wat het kost.' Rond het oplaad punt is een groene belijning aangebracht - typisch zo'n detail waarop Westduin patent heeft. Net als de bankjes aan het kronkelige strandpad, die voorzien zijn van een plaatje met de tekst 'duurzaam genieten van het uitzicht' en een 'save our planet' logo. 'Je moet de 'operatie duurzaamheid' alleen beginnen als je er in gelooft', stelt Izeboud. Zeker zo belangrijk is dat ook de medewer kers achter de maatregelen staan. Zij worden er steeds mee geconfronteerd. In een dik boekwerk staat waar het allemaal om gaat; energie- en waterbesparing en gescheiden afvalstromen zijn voorname pijlers. Ook de toeleveranciers moeten meedoen, vindt de [121 wantij november 2012

Wantij | 2012 | | pagina 12