Er wordt veel genoten, maar weinig verslag gedaan O pi Mi antaardig ÏS Er zijn veel mensen die de natuur een warm hart toedragen. Ze zetten zich actief in. Een aantal, globaal de helft, gaat zelf actief op pad en geniet van de natuur in ons land. De helft daarvan kijkt naar planten en geniet van wat er groeit en bloeit. Globaal de helft daarvan wil ook graag weten welke soort het is waarop de hommel of zweefvlieg zit. Vogelaars lopen voor Supersister Peter Meininger Trosgamander, Lavaux Sainte-Anne (België) Justus van den Berg Ze kopen boekjes over de namen van plan ten en eventueel ook een 'Flora'. Van de plantenkenners maakt de helft daarvan een notitie in een veldboekje of op een lijst, ook al betreft het maar een paardenbloem. En de helft daarvan zet de waarneming op www.waarneming.nl of stuurt die op naar FLORON. Kortom echte waarnemingen zijn schaars. Er wordt veel genoten, maar weinig verslag gedaan. Toch is dat nu juist zo leuk en waardevol: je waarneming delen met an deren. Zelf ben ik lid van een groot aantal natuuror ganisaties en lees heel veel tijdschriften. In het tijdschrift 'Het Vogeljaar' is al enige ja ren een hoofdstuk over de digitale snelweg. In dit zestig jaar oude tijdschrift word je ge attendeerd op de bijzondere sites en waar nemingen met de daarbij behorende links. Van de waarneming van bijzondere planten ken ik dit niet, of je moet dagelijks op 'www. waarneming.nl' kijken en natuurlijk ook je eigen waarnemingen daarop zetten. Het is bekend dat vogelaars al jaren gebruik ma ken van de moderne communicatietechnie ken. De echte soortenjagers zijn aangeslo ten op het netwerk van de Dutch Birding Association. Al in de vorige eeuw kreeg je een bericht van een bijzondere waarneming ergens in het land. Afhankelijk van de soort reisde men af naar de gemelde locatie. Bij plantenliefhebbers is dat niet zo ontwikkeld, waarschijnlijk omdat we geen jagers zijn maar verzamelaars, met een ander ritme. Ook blijven planten op hun plek in tegen stelling tot wegvliegende vogels. Toch zijn er onder de plantenmensen ook ja gers en die maken gebruik van de moderne media. Peter heeft bijvoorbeeld een blog over zijn natuurtochten. Hij is van origine een vogelaar die de andere soortgroepen ook is gaan doen. Zijn laatste blog gaat over een excursie naar Zuid-Limburg. Dit vanwe ge een hervestiging van de trosgamander in Nederland. Het leuke is dat hij een relatie legt met een lied van de band Supersister (voor de liefhebbers: the schizophrenic spi ral staircase gnome). Ik verwijs je dan ook graag naar de optimale intimiteit tussen trosgamander en Supersister. Voor meer informatie: www.youtube.com/watch?v=oXRR5jHKdMs en lees dan: www.zeelandnet.nl/weblog/data/vorser/ Justus van den Berg is FLORON coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. 141 wantij november 2012

Wantij | 2012 | | pagina 14