a i De digitale neus achterna» <D De voorloper (fö De website www.np-oosterschelde.nl leidt me naar de Vogelarije. Een uitkijkpost over zowel de Oosterschelde als de Oud Noord-Bevelandpolder. Ik sta hier aan de rand van het grootste Nationale Park dat we in Nederland hebben: de Oosterschelde. Het is er stil vandaag. Rustgevend Techniek BuitenBeter Gele hoornpapaver, dijk Oosterschelde. Het eerste wat ik doe is op mijn telefoon (héét zo'n ding nog zo?) een speciale 'app' openen: 'Looptijden.nl'. Deze applicatie zal mijn stappen nauwkeurig volgen zodat ik straks kan bekijken hoe ik precies gelopen heb, welke afstand en hoe lang ik daar over gedaan heb. De route wordt inzichtelijk via de luchtfoto's van Google-Earth. De Vogela rije is een huisje bovenop de dijk, met bank jes, een mooi uitzicht en een deurtje dat gewoon open is. Op tafel een aantekenboek: 'Albert was here'. Er is veel informatie aan de wand, veel te lezen met de nadrukkelijke mededeling: 'Niets verstoren of verontrusten'. Aan de binnenkant van de dijk loop je hier langs veenmosrietland. Een baardmanne tje laat zich horen, een bruine kiekendief zweeft boven het riet en wat krakeenden kijken waaks over het water. Even verderop een grote groep ganzen midden op het pad, maar ja, die mag ik niet verstoren, dus ga ik maar de dijk over naar de kant van het water. Het is vloed, met kalm kabbelende golven, rustgevend. Ik zet me neer naast prachtige gele hoorn papavers en haal de loep tevoorschijn om na te gaan of hier nu wel of niet de zeldza me kustmelde groeit. Natuurlijk pak ik dan meteen weer mijn telefoon erbij en open 'ObsMapp'. Met deze applicatie voer je online je waarnemingen in. De kleine satel lietontvanger peilt feilloos uit waar ik me precies bevind met een nauwkeurigheid van plus of min 3 meter. Wat de techniek al niet kan. Ik probeer nog de app 'BuitenBeter' te ge bruiken waarmee je misstanden in het bui tengebied kunt melden. Automatisch gaat de melding naar gemeente, waterschap of welke instantie dan ook. Maar eigenlijk is er niks te melden, alles goed hier. Dan kijk ik nog even naar de resultaten van looptij den.nl. Ruim anderhalf uur gelopen. Niet meer dan 2,7 kilometer afgelegd, maar dat is dan wel inclusief plantjes kijken! Ik besluit het digitale geweld op te bergen. Het leidt me teveel af. Ik steek mijn neus in de lucht, snuif, en voel en dan weet ik hoe ik verder moet. Gaandeweg wordt het donkerder, herfstachtig, verlaten, leeg. En ik geniet. Voor meer informatie: www.np-oosterschelde.nl www.buitenbeter.nl www.obssmap.org www.waarneming.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. wantij november 2012 ((15

Wantij | 2012 | | pagina 15