In memoriam Hans Bannink i Plantaardig Tjeu van Mierlo In augustus jl. is de oprichter en voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) Hans Bannink op 83-jarige leeftijd overleden. Hans is in de jaren zeventig en tachtig dé dra ger van de Zeeuwse milieubeweging. Als het kabinet in 1969 besluit om in het Sloegebied een kerncentrale te bouwen en tevens wordt besloten een aluminiumsmelter (Pechiney) een vergunning te verlenen, loopt Hans voorop om die bedreiging te keren. Het is de tijd dat met Hans vele Zeeuwen opstaan en halt roepen tegen bestuurders en industriëlen die de Zeeuwse, groenblauwe oase willen opofferen. Passend bij de tijdgeest kiest Hans voor de confrontatie met de verantwoordelijke bestuurders. Er zijn botsingen met 'onderkoning' Kaland die de subsidie van de VMZ afneemt die de politiek had toege zegd, omdat Hans voorzitter is van een 'stelletje dat enkel lastertaal uitspreekt'. Wij weten wel beter. Later wordt dit rechtgezet als Hans een koninklijke onderscheiding ontvangt voor zijn inzet voor natuur en milieu in Zeeland. Als goede loods vaart Hans op oprechtheid, betrokkenheid en een ferme inzet voor milieu en een gezonde leefomgeving. Hij legt ook de basis voor de ZMf waarvan hij in 1985 be stuurslid wordt. Hans werd vooral het boegbeeld van de strijd tegen kernenergie. Hij leidt de protesten in Middelburg en Borssele. Hans werkt zich ook voor de ZMf uit de naad. Hij is altijd bezig rapporten door te nemen, schrijft bezwaarschriften, bouwt een enorme dossierkennis op, procedeert bij de Raad van State en kiest voor overleg als zich kansen op succes aandienen. Hans staat voor zijn zaak, kan fel uit de hoek komen ('een gepeperde brief was toch beter geweest!'), maar blijft steeds aimabel en hoffelijk. Later wordt hij redactielid van Wantij, waarvoor hij heel wat artikelen geschreven heeft. Drie decennia jaar lang klimt Hans in de pen en schrijft daarmee letterlijk geschiedenis. Als hij soms een artikel aflevert dat wat aan de lange kant is en minder toegankelijk, dan moet je van goede huize komen om een zin te veranderen. Want Hans weet waarover hij spreekt en schrijft. Bij het afscheid als redacteur van Wantij schrijft Willem de Weert: 'Hans bedanken is niet genoeg. Hij verdient een standbeeld. Op de boulevard van Vlissingen. Met de rug naar het Sloe en het gezicht naar zee.' Hans, we zullen je niet vergeten. Tjeu van Mierlo is directeur van de ZMf. O wantij november 2012 (f 17

Wantij | 2012 | | pagina 17