Nationaal Park Oosterschelde viert verjaardag Minder papier Dit jaar bestaat het Nationaal Park Oosterschelde tien jaar. Boven dien heeft de Provincie Zeeland 2012 uitgeroepen tot het 'Zeeuws jaar van het Water'. Om dat te vieren was er in september jl. de Oosterscheldeweek. Ligt er een toekomst met minder papier en meer digitale me dia in het verschiet? Fransje vraagt zich bijvoorbeeld af hoe lang het magazine van het NPO blijft be staan. 'Het kost veel tijd, werk, geld en het blad is door de activiteitenkalender maar kort actueel. Het bereik is moeilijk in te schatten, al zijn de brochures in de bezoekerscentra re gelmatig op. Mensen vinden het blijkbaar nog steeds fijn om papier in handen te hebben. Maar hoe lang nog? Elke camping heeft wifi, dus kan de bezoeker ons ook op zijn laptop, i-pad of smartphone vinden. Maar doet hij die moeite? Om dat te bevor deren, zetten we onder andere QR-codes in. Ze staan op onze zuilen rond de Oos terschelde. Als je de code voor de camera van je smartphone houdt, krijg je direct verbinding met de agenda op onze website. We zijn ook bezig met apps. Voor 95 cent download je een wandelroute met filmpjes op Neeltje Jans.' Activiteiten Een week lang organiseerden de ZMf, IVN Zeeland en het Nationaal Park Oosterschelde samen met vele vrijwilligers tientallen activitei ten in en om het Nationaal Park. In totaal namen enkele duizenden bezoekers deel aan de activiteiten in de Oosterscheldeweek. Tijdens de week werden inwoners, recreanten, bedrijven, scholieren en toeristen intensief betrokken bij de Oosterschelde. Er was voor ieder wat wils: wandel- en fietsexcursies met gidsen, natuurvaartochten met en zonder bruinvisexperts, snorkelen, kajakken, zeilen voor klein en groot, strandjutten, duiken, fotograferen, culinaire activiteiten en nog veel meer. Het ervaren en beleven van het gebied stond hierbij centraal. Organisatie blikt tevreden terug De organisatie blikt tevreden terug op de week. Tjeu van Mierlo, directeur ZMf: 'We hebben zoveel blije gezichten gezien tijdens de Oosterscheldeweek. Zoveel mensen die vertellen dat ze niet wisten hoe mooi en divers de Oosterschelde eigenlijk is. De ZMf vindt het belangrijk om samen met IVN Zeeland en het Nationaal Park Oosterschelde, mensen de schoonheid van de Oosterschelde te laten ervaren. Siebe Kramer, voorzitter Nationaal Park Oosterschelde, kan zich hier helemaal in vinden. Tevens vindt het Nationaal Park dat de betrokkenheid van ondernemers en vrijwilligers deze week mede tot een succes hebben gemaakt. En natuurlijk werkte het mooie weer ook mee.' 'Zelf zijn we met de sociale media zoekende. Als je zoals wij ook moet bezuinigen, ontkom je niet aan keuzes maken. Onze papieren uit gaven zullen nog wel een tijd blijven bestaan, maar de toekomst ligt bij Twitter, Facebook, apps, QR-codes en wie weet wat de sociale media nog meer brengen.' Voor meer informatie: www.np-oosterschelde. nl www.ontdekdeoosterschelde.nl Veldwerk scholieren met garnalen onderzoeken. Soms is wat moed nodig om een krab vast te pakken, Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij november 2012

Wantij | 2012 | | pagina 5