Kom uit het defensief, straal weer bevlogenheid uit Opinie De natuur- en milieubeweging in Nederland is in de verdediging gedrongen. In Zeeland, met acties als De Groene Leugen, nog een tikje meer dan elders. Bij veel burgers maakte een positieve opstelling plaats voor ongenoegen. De natuur- en milieubeweging onderkende dit niet tijdig. Het ging en gaat fout met de communicatie, ook al is het aantal voorlichters, belangenbehartigers en ambassadeurs inmiddels groter dan de populatie witsnuitlibellen. Grote vraag: hoe nu? Waardering Voorrang Betrokkenheid Boodschap Je doet je stinkende best, bent razend ac tief, komt met creatieve ideeën, dient prima voorstellen in, houdt een kritische vinger aan de pols, zet je voluit in voor een betere samenleving. Toch heeft die samenleving steeds minder met je op. Tijdens de jongste Kamerverkiezingen overkwam het Groen- Links, eerder is de natuur- en milieubewe ging ermee geconfronteerd. Een raakvlak dat niet toevallig is. De golf van groenblauw sentiment waarin de natuur- en milieubeweging zich afgelo pen jaren kon koesteren, lijkt in het niets te zijn opgelost. Het is te simpel om dat louter toe te schrijven aan de economi sche en financiële crisis. De neergang zette daarvoor al in. Opmerkelijk is dat de aversie niet zozeer de zaak zelf treft. Burgers geven natuur en landschap nog altijd een hoge waardering en vinden een gezond milieu erg belangrijk. De omslag keert zich vooral tegen de mensen die zich vrijwillig of be roepshalve inzetten voor natuur en milieu. Zij worden geconfronteerd met wantrou wen en scepsis. En in het verlengde ervan worden ook de doelen die zij nastreven in een kwaad daglicht geplaatst. Het draag vlak brokkelt zodoende meer en meer af. Zo konden in Zeeland anti-ontpolderaars vrij gemakkelijk de noodzaak van natuurherstel onderuit halen. De natuur- en milieubewe ging stond erbij en keek ernaar. Toen in de Middelburgse Abdij is vastgesteld dat in het vervolg economie altijd voorrang krijgt (rendement boven rentmeester schap), leidde dat hooguit tot enkele ge fronste wenkbrauwen. Ander voorbeeld: de omvangrijke bezuinigingen op natuur en landschap. De inmiddels afgeserveerde staatssecretaris Bleker kon, zonder gevaar voor woedende menigten op het Binnenhof, de botte bijl hanteren. Ongeloof en ontzet ting bij de natuur- en milieubeweging maak ten geen indruk. Het is duidelijk dat de natuurbeschermers er niet in zijn geslaagd de betrokkenheid van de burger vast te houden. De pleitbezorgers van groen en blauw worden niet meer ge zien als idealisten die alle steun verdienen, maar als in zichzelf gekeerde, verambtelijke procedure-tijgers. Op het moment dat de zeggekorfslak ging regeren, haakten velen af. In de 'Natuurverkenning 2010-2040' van het Planbureau voor de Leefomgeving staat het helder. 'Aandacht voor de achteruitgang van vooral kwetsbare plant- en diersoorten heeft een sterk procedureel en juridisch karakter gekregen. De aandacht voor de beleving en benutting van natuur is op de achtergrond geraakt.' Dat is des poedels kern. De boodschap van de natuur- en milieubeweging is ergens on derweg blijven hangen. In de communicatie met de burger zijn verkeerde toetsen in gedrukt. Met de doelstellingen van Natura 2000 - hoe nodig en nuttig ze ook zijn - ver koop je geen natuur, landschap en milieu. Voor de meesten is dat allemaal te abstract. De gewone mens wil geen ingewikkelde toestanden, maar dichtbij huis mooie land schappelijke natuur, gemakkelijk toeganke lijk. Die slag is gemist en tegenstanders van natuur en milieu hebben alle ruimte gekre gen. Het terugwinnen van de mensen is een uiterst moeilijke opgave. Verloren ver trouwen herstelt zich langzaam. Ook al zal het menige natuurbeschermer een gruwel zijn: de boodschap moet eenvoudiger en persoonlijker worden verkondigd. In sound bites als het ware. Minder redeneren van uit het algemeen belang, dat in de huidige samenleving immers minder wordt gevoeld. Meer richten op het wekken van betrok kenheid bij de burger voor zijn natuurlijke, naaste omgeving. Stel hele en halve leugens scherp aan de kaak, kruip niet weg. Sociale media kunnen daarbij een goede en snelle rol vervullen. Er is sowieso nieuw elan nodig, met inbe grip van scherper communiceren. Het be tekent onder meer ook gebruik maken van nieuwe sociale media, waarmee mensen persoonlijker benaderd kunnen worden. Dat kan heel goed naast de gebaande pa den van tijdschrift, persbericht, (actieve) website en wat dies meer zij. Allereerst geldt echter: kom uit het defensief, toon zelfvertrouwen, reageer actief en straal weer bevlogenheid uit. Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. 6 j wantij november 2012

Wantij | 2012 | | pagina 6