wantij november 2012 'We mogen best in de spiegel kijken. We moeten de mensen weer echt uitnodigen om zich te verwonderen en ze mooie verhalen vertellen', zegt Björn van den Boom van Natuurmonumenten. 'Dat vraagt van ons in een aantal gevallen een nieuwe balans in hoe wij met natuur omgaan.' Hij denkt daarbij onder meer aan medegebruik en toegankelijkheid. Volgens hem is het wel lastig hardnekkige beelden - bijvoorbeeld dat de natuur op slot zit - uit te bannen. 'Daar verliezen we wel een deel van ons draagvlak door.' 'Qua achterban zijn we niet gehalveerd, maar qua draagvlak wel', verzucht Ralf Joosse van Staatsbosbeheer. 'We moeten weer meer zichtbaar zijn, niet alleen fysiek, ook in de media. De sociale media meer inzetten doen we al - onze ervaringen ermee zijn hartstikke goed. We moeten ervoor zorgen dat de mensen op de goede manier geïnformeerd worden, dat is niet altijd even goed gegaan. Natura 2000 moet niet als belemmering, maar als kwaliteitsstempel worden gezien. En een kern anti-natuur mensen moetje gewoon incalculeren'. Voor Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap is het tij inmiddels gekeerd. 'Wij zien een aanwas van donateurs, dat is altijd een goed teken. Natuurlijk zie je nog negatieve berichtgeving en reacties van mensen. Gemiddeld genomen is het denken over natuur toch weer positief.' Hij stelt dat de 'enorm intensieve regelgeving'waar voor de natuurbescherming niet eerstverantwoordelijk is, de beeldvorming vertroebelt. 'Versimpeling zou helpen, maar je moet wel een beschermingsniveau handhaven.' Borssele, actie tegen kernenergie. Hedwigepolder, Zeeuws-Vlaanderen

Wantij | 2012 | | pagina 7