De minsken wolle ornaris wêze hwer't se net binne O Over het werk van Tjibbe Hooghiemstra Zeeland verbeeld Tjibbe Hooghiemstra (Tytsjerk, 1957) verblijft regelmatig in Zeeland, waar hij in Groede een kleine woning annex atelier heeft. 'Als buurman van Theo Jordans, mijn oudste beste vriend/ (zie Wantij nummer 118) 'Ik had mezelf al uitgekleed voor de keuringsarts van de Zeevaartschool Terschelling, maar ik had niet alle papieren bij me. Ik moest een andere keer terugkomen. Er is eigenlijk geen reden dat dat niet is doorgegaan/ Verlangen Waar te zien? Rob Kregting 'Kort daarna schreef ik me in bij Minerva, de Kunstacademie in Groningen. Daar deed ik van 1976 tot 1982 twee afdelingen: de architectuur-gebonden kunst en de vrije afdeling.' Zijn c.v. vermeldt nog een tweede Kunstacademie, Sint Lucas in Gent. 'Twee jaar geleden heb ik daar een Master behaald, in de vrije kunst. Veel fotografie. Daar wilde ik meer mee gaan doen, om de techniek als tekenmateriaal te gebruiken. In Gent was een interessant programma, met ook veel literatuur en filosofie. Ik had me er echt op ingesteld student te zijn (terwijl hij zelf ook docent is, in Groningen en Ierland, red.) Mijn begeleider zei in het eerste gesprek: 'Je moet naar zee gaan.'Eerst wilde ik naar de Noordpool. Twee winters geleden ben ik met een koopvaardijschip door een meter dik ijs naar Finland gevaren. Veel getekend, gefotografeerd, gelezen. Die tocht is de basis geworden voor mijn afstuderen. In de vorm van een tentoonstelling met foto's, tekeningen en video. En een scriptie.' 'Mensen willen gewoonlijk daar zijn waar ze niet zijn', zegt het tegeltableau in het station van Leeuwarden. 'Hoe mijn kunstenaarschap zich ontwik keld heeft? In het begin maakte ik alleen abstract werk, nu is het ook realistisch. Dat is voor mij eigenlijk geen verschil. Ik ga uit van mijn ervaringen. Die heb ik nodig. Op 't schip heb ik bijvoorbeeld aan dek een serie tekeningen gemaakt van half bevroren golven. Dan moest ik na een kwartier weer naar binnen om mijn handen te ontdooien. Dat is toch anders dan werken met geleende ervaringen vanuit een fotoboek. Ik maakte daar 's nachts foto's van druppels. Druppels als een sterrenhemel, alsof je in de kosmos bent. Het laatste halfjaar schilder ik weer vooral. Steeds vanuit het verlangen naar zee te gaan. In Zeeland trek ik altijd naar het strand, de zee, de schepen. Ik begrijp nog steeds niet dat ik niet ben gaan varen.' Werk van Hooghiemstra is te zien van Leeuwarden tot Keulen, Tokyo tot New York. Het is in Nederland onder meer in bezit van het Rijksmuseum en het Stedelijk. Dit jaar heeft hij exposities in Derry, de culturele hoofdstad van Verenigd Koningrijk, in Keulen en bij de opening van het nieuwe Friese Museum in Leeuwarden. Volgend jaar Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. 0 Tjibbe Hooghiemstra, atelierfoto. Hollands landschap, Noordzee. 10 J wantij april 2013 2011.16 digitale prints op karton, 400x300 cm.

Wantij | 2013 | | pagina 10