Opnieuw mosselbanken in de Westerschelde Een bijzondere vondst deed Robert met zijn collega Edwin Paree tijdens het veldwerk in 2010. Op een kleine zandplaat in de omgeving van de Middelplaat bij Terneuzen groeide weer een natuurlijke mosselbank. De mosselbank had een oppervlak van ongeveer 4,5 hectare. Robert: 'Dat was sinds de jaren '70 van de vorige eeuw niet meer gezien. Mosselbanken vestigen zich in relatief rustige gebieden, dus met een lage dynamiek. Je vindt altijd wel mosselen langs de steenglooiingen van de Westerschelde, maar natuurlijke mosselbanken midden op een zand- of slikplaat zijn zeldzaam. Dat is meer iets van de Waddenzee/ Verleden Gissen Toch kwamen mosselbanken in het verleden wél voor in de Westerschelde. De naam Mosselbanken bij de Braakman getuigt ervan. Niet voor niets is Philippine nog altijd een van de belangrijkste mosselsteden van ons land. Robert: 'Je kon in het slik daar op de zandplaat restanten van stokken zien staan. Ze markeerden waarschijnlijk ooit de begrenzing van de oude mosselpercelen die toen dus ook midden in de Westerschelde lagen.' Het blijft een beetje gissen hoe het kan dat er nu nieuwe mosselbanken zijn ontstaan. Robert: 'Iedere keer zijn we weer verbaasd over de grote veranderingen die in korte tijd kunnen plaatsvinden. Dit is waar de Westerschelde uniek in is, de enorme dynamiek en met 5,5 meter bij Bath het grootste verschil in eb en vloed in ons land. Sedimentatie en erosie, de daarbij behorende ecologie en het kenmerkende meergeulensysteem, hebben hier nog relatief de vrije hand. Misschien is er plaatselijk een periode met wat minder dynamiek geweest, misschien is er extra veel broedval, zijn er weinig of geen stormen of is de winter wat zachter.' De mosselbanken kunnen ook zo maar weer verdwenen zijn: één flinke storm kan genoeg zijn. Maar ook dat hoort bij de natuurlijke dynamiek van de Westerschelde. Die biedt nog volop ruimte om je te verwonderen. Binnenkort gaan de onderzoekers van Rijkswaterstaat weer de slikken op om nieuwe metingen te verrichten. Robert Jentink is adviseur ecologie en morfologie bij Rijkswaterstaat. Hij is regelmatig te vinden op de slikken van de Westerschelde en wil alles weten van de droogvallende delen in dit estuarium: over morfologie, sedimentatie, erosie en dynamiek. Hij spreekt bij de Wester schelde over een intergetijdengebied, of nog mooier: estuariene natuur. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. ULXilMilU&Mli 12] wantij april 2013

Wantij | 2013 | | pagina 12