Mossels kweken tussen de windmolens op zee en in Krammer-Volkerak Vernieuwing en samenwerking in de visserijsector bevorderen. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Er is sprake van zoveel hoofden, zoveel zinnen. De belangen zijn divers. De hele sector tegelijk aanpakken en omvormen werkt dus niet, zo bleek afgelopen jaren in het project Blueport Oosterschelde. Het project bleef steken in vaagheden. Daarom een doorstart, met als eerste resultaat een ambitieus innovatieprogramma. Zwaar weer Nieuwe gebieden Blueport Oosterschelde MZI s bij Zierikzee. Nieuwe mosselbank n Westerschelde Rinus Antonisse Kwartiermaker Wouter van Zandbrink richt zich eerst op de schelpdiersector. 'Die is de grootste en er zitten heel veel kansen voor vernieuwing. Daar is veel winst te behalen voor de Zeeuwse economie én voor de Zeeuwse natuur. Later kunnen we het project uitbreiden met de schaaldieren, andere visserij en aquacultuur. Het gaat lukken, maar wel stap voor stap.' Hij wijst erop dat de schelpdiersector in zwaar weer zeilt. De eigen jaarproductie van mossels daalde in twintig jaar met de helft, ondanks de opkomst en het succes van de mosselzaad invanginstallaties (MZI's). Door de Deltawerken is in de Oosterschelde minder voedsel beschikbaar, terwijl er meer eters zijn (vooral de verwilderde Japanse oesters). Ook de opbrengst uit de Waddenzee nam af. De daling kon deels opgevangen worden door import van buitenlandse schelpdieren. Aan invoer kleven echter nadelen (exoten, minder grip op de kwaliteit). Van Zandbrink koerst aan op een hogere eigen mosselproductie en wel zodanig, dat de natuur er niet onder lijdt. Dat kan, stelt hij zelfverzekerd. 'Er ligt een uitdaging om samen een goede delta te maken.' Vissers en natuurbeschermers zijn er beiden bij gebaat dat in de delta het getij weer ruimte krijgt en waterkwaliteit en voedselproductie verbeteren.' Kern van de vernieuwing die Van Zandbrink nastreeft, is spreiding en tegelijk verhoging van de productie door nieuwe gebieden te ontwikkelen. Naast Oosterschelde en Wadden zee ook kweek in het Krammer-Volkerak, in de Voordelta en tussen de nieuwe wind- parken op zee. Zolang het Krammer-Volkerak niet zout is en windparken er nog niet zijn, kan tijdelijk het Rotterdamse havengebied (Tweede Maasvlakte) worden benut. Hij ziet het helemaal voor zich. 'Zaad invangen tussen de windmolens, dan opgroeien in Krammer-Volkerak, verdere kweek in de Voordelta en Waddenzee en dan leg je ze als tweejarige mossels in de Oosterschelde, in afwachting van consumptie. De Oosterschelde als nat pakhuis, niet voor de import. Die kan gewoon op land worden bewaard. Het predicaat Zeeuwse mossels slaat dan echt op mossels die hier zijn geproduceerd.' Voor meer informatie: http://oosterschelde.blueportal.nl gfe Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. Een Zeeuwse delta met duurzame visserij en een kerngezonde natuur. Het project Blueport Oosterschelde (BPO) moet ervoor zorgen dat dit droombeeld werkelijk heid wordt. Zomer 2012 maakte het project een nieuwe start en werd Wouter van Zandbrink bestuurlijk kwartiermaker. Hij is enthousiast en ziet volop kansen. De ZMf zit samen met de Provincie en een aantal bedrijven in de initiatiefgroep. wantij april 2013 ((13

Wantij | 2013 | | pagina 13