Loodverlies door sportvissers grote bron van watervervuiling Het verlies van verzwaringsmateriaal door sportvissers is onlosmakelijk met de sport verbonden. De vislijn kan vastraken of breken. De huidige gewichten zijn van lood, en verlies ervan is slecht voor het milieu. In de sportvisserij gaat al jaren veel lood verloren; in het water ligt dus al veel lood. Door corrosie komen er uit het verloren lood langzaam giftige loodverbindingen vrij in het ecosysteem, een proces wat nog generaties lang zal doorgaan. Er zijn nu alternatieven beschikbaar, waarmee prima kan worden gevist. Ze zijn vooral interessant voor gebruik in de sportvisserij waar veel lood wordt verloren, de feedervisserij op witvis in de grote rivieren, de boilievisserij op karper en de wrakvisserij. Loodverlies Zelf gieten Enkele voorbeelden Vaste hengels Hoeveel lood blijft achter op de bodem? Het is lastig om getallen te krijgen over hoeveel lood sportvissers verliezen. De sector loopt er niet mee te koop. Veel mensen zien bij vislood een klein bolletje van 1 tot 5 mm, met een kerf er in, voor zich. Het meeste lood echter wordt in combinatie met een werphengel gebruikt en daar gaat het om stukken die wel tot 500 gram kunnen wegen. Er wordt ook veel lood zelf gegoten en ook wel verhandeld. Mallen voor het zelf gieten zijn in de betere hengelsportzaken te koop, en met een oude pan en wat schroot kan al worden gegoten. Dat zelf gieten is overigens niet zonder gezondheidsrisico voor de gieter en zijn gezin. Daarnaast ontstaan bij het gieten giftige slakken en het is onduidelijk wat daar mee gebeurt. Het zelf gieten zet druk op de prijzen en ontneemt het zicht op de gebruikte hoeveelheden. De lage prijzen voor lood maken innovatie lastig. Ik ken geen initiatieven van grote merken om lood te vervangen. Innovatie lijkt van buitenaf te moeten komen. Per soort visserij verschilt het gebruikte loodgewicht en dus ook het verlies aan lood. Ik ben zelf geen visser, maar wil een paar voorbeelden geven van wat ik heb geleerd tijdens het werken aan het Kaderrichtlijn Water Project Alternatieven voor lood gebruikt door sportvissers. Aan dat project, looptijd van 2009 tot 2012, namen het Waterschap Scheldestromen, Sportvisserij Nederland, Q-Baits en Modified Materials deel. Een visser met de vaste hengel vist met kleine gewichten (de bekende kleine balletjes van 0,2 tot 2 gram Hij/zij verliest weinig lood bij goed gebruik. Dat ligt in de orde van enkele grammen per jaar en dat is, ondanks de grote aantallen vaste hengel vissers, maar een heel klein deel van het loodverlies. Het grootste probleem met dit lood is dat de losse loden balletjes soms val len aan de waterkant en dat ze vervolgens door vogels als voedsel of steentje worden aan gezien en ingeslikt. Het lood wordt dan in de Uit een door Sportvisserij Nederland in 2008 uitgevoerde enquête blijkt dat op het zoete water circa 66.000 kilogram lood per jaar verloren gaat. Wat betreft het zoute water zijn alleen schattingen. Die lopen uiteen van circa 200.000 tot 1.000.000 kilogram lood dat per jaar verloren gaat in de Nederlandse sportvisserij. Zelfs als voor de zee met 200.000 kilo wordt gerekend, is vislood al een van de grote bronnen van verontreiniging in ons oppervlaktewater. Mijn eigen laatste schatting is dat het gaat om circa 250.000 kg op het zoete water en circa 450.000 kg op het zoute water per jaar. wantij april 2013 ((15

Wantij | 2013 | | pagina 15