Feedervisserij Karpervisserij Milieuvriendelijke alternatieven voor vislood Bootvissen Vissen op zout water vanaf de wal Wrakvissen Loodvrije alternatieve producten zijn al verkrijgbaar bij diverse winkels. krop langdurig tegen steentjes aangeschuurd, waardoor de vogel aan verlammingen door loodvergiftiging kan sterven. Om die reden is dit soort klein lood in het Verenigd Koninkrijk verboden. Een dergelijk verbod is er ook in alle natuurparken in de Verenigde Staten. In ons land geeft Sportvisserij Nederland voorlichting en probeert men het gebruik van een goede verpakking en het al thuis monteren van lood te stimuleren. In de feedervisserij, een grote zoetwatervisserij met veel beoefenaars, vist men op zoet water met een werphengel en een met lood verzwaard korfje waarin het aas wordt gestopt. Gewichten van het lood liggen tussen 10 en 100 gram. Deze korfjes kunnen vastraken op de bodem. Op de grote rivieren, waar in verband met de stroming grote gewichten worden gebruikt, is het verlies hoog. Sommige vissers kopen de korfjes met tientallen tegelijk in, of maken ze zelf. Mijn schatting is een verlies in stromend water van 1-5 korfjes per dag, op stilstaand water 1 of enkele per jaar. Dit is dus een zeer forse bron van loodverlies. Er zijn goede producten als alternatief ontwikkeld door Q-Baits. In de karpervisserij vist men met een techniek met speciaal aas, boilies genaamd. Om de vis aan de haak te krijgen, is het gewicht van het lood belangrijk. Vaak wordt met 100 gram of meer gevist. Het lood wordt tegenwoordig met een mechaniekje aan de lijn gekoppeld: de lood-clip. Dat koppelt als een vis aan de haak zit vaak het lood los van de lijn. Kwalijk is dat het loodverlies door de loodclip enorm toeneemt. Omdat de karpervisserij een grote sport is, gaat het om grote hoeveelheden. Het is normaal dat een karpervisser per dag een of meer stukken lood verliest. Omdat deze techniek ook voor andere zoetwatervissen wordt gebruikt, schat ik het verlies op 200.000 kilo lood per jaar op het binnenwater. Er zijn alternatieven voor dit lood ontwikkeld. Op dit moment zijn alternatieven voor lood te koop in een aantal winkels en op de schepen De Onrust en MareZaet. Deze actie wordt financieel ondersteund in het kader van het project Gezonde Zee, projectleider Vereniging Kust Zee, om de alternatieven voor de zelfde prijs als lood te kunnen aanbieden. De loodvervangers zijn nog volop in ontwikkeling. Ze worden in kleine oplagen geproduceerd en daardoor zijn de productiekosten hoger dan van lood. De winkels zijn Jan Peter in Vlissingen, Van der Poel in Yerseke, Hamelink in Biervliet, Jurgers in Bergen op Zoom en Albatros in Scheveningen. Er zijn loodvrije alternatieven beschikbaar voor gewichten zonder ankers, aan gewichten met wegklappende ankers wordt gewerkt. Bootvissen vanaf een charter op de Oosterschelde of Waddenzee leidt doorgaans tot een kleine kans op verlies door een obstakel in het water. Hier wordt vooral lood met vaste ankerdraden gebruikt. Deze zijn ontwikkeld en worden gebruikt op de Oosterschelde door de schepen De Onrust, en vanaf april 2013 ook op de Marezaet. Ook het strandvissen is een grote sport. Men gebruikt lange werphengels en zeker in wedstrijden ook dunne (breekbare) lijnen om ver te kunnen gooien. Gewichten zijn vaak 150 tot 200 gram zwaar. Bij een mooie regelmatige zandbodem is het verlies laag. Bij obstakels in het water, bijvoorbeeld een kleirand als bij Dishoek, kan het verlies flink oplopen. Hetzelfde geldt voor het vissen vanaf een pier, waarbij er een stortstenen rand ligt. Bij geringe stroming vist men met een gewicht zonder ankerdraden, bij stroming met gewichten met vaste of wegklappende ankers. Vissen op wrakken in de Noordzee brengt het grootste loodverlies met zich mee. Het vissen gebeurt meestal vanaf een charter, soms uit kleine snelle bootjes. Lijnen raken vaak vast in het wrak of inde op het wrak verspeelde visnetten. Men gebruikt hier lood van 200 tot 500 gram. Een verlies van 1- 2 stuks per persoon per dag is laag, op een slechte dag verliezen vissers 10 stuks, soms meer. Dit gaat om ca. 300.000 kilo per jaar. Ook hier zijn alternatieven voor lood beschikbaar in verschillende materialen. J°s Lobée is directeur-eigenaar van Modified Materials BV, een ingenieursbureau, gespecialiseerd in materiaalkennis en productontwikkeling. Modified Materials is mede initiatiefnemer en penvoerder van het Kader Richtlijn Waterproject 'Alternatieven voor lood gebruikt door sportvissers'. Q-Baits en Modified Materials produceren loodalternatieven. 161 wantij april 2013

Wantij | 2013 | | pagina 16