In ieder van ons schuilt een jutter.- U een kans... Zij een Jeans Kp^fff•MMf i De Postcode Loterij helpt! lïl 4 O gSrjfeW-W De voorloper Slenteren langs de branding, is er iets mooier dan dat? Het geluid van het eeuwigdurende bonken van de golven op het strand, daar kan geen muziek of welness-centrum tegenop. Onder mijn voeten kraken schelpen als sneeuw op een wintermorgen. Vlak voor de kust zwemt een zeehond op zijn gemak richting de Voordelta. v WÉ Onzichtbaar 4 De zee houdt de meeste van haar geheimen voor zich. We moeten het doen met het aanspoelsel tussen de ribbels in het zand of tussen het veek. Ik herken boormossels, zwaardschedes, kokkels, nonnetjes, mos sels, oesters, strandgapers, venusschelpen en een wulk. Ook vind ik een eikapsel van de wulk en het bijna gave, maar uiterst tere skeletje van een zee-egel. Het water komt op en dus is het een uitdaging om zo kort mogelijk langs de uitrollende witte golven te lopen. Vlokken wit schuim waaien over het strand; afbraakproducten van eiwitrijke al gen die als het ware door de branding wor den opgeklopt. Daartussen poot- en schild- restjes van krabben. De meeuwen hadden hier een feestmaal. Op het water een paar futen, wat aalscholvers en twee roodkeel- duikers. Toch blijft het meeste van het rijke zeele ven onzichtbaar. Kleine putjes in het zand verraden wormen, maar welke soorten het zijn of hoeveel, dat blijft gissen. En in het water zelf? Wat leeft daar nog aan wieren, zeesterren, anemonen, garnalen, kwallen, vlokreeftjes, laat staan vissen? Het beste is maar even te wachten tot het een beetje zomer is, en dan meegaan op excursie langs de vloedlijn. Een sleepnet door de bran ding sleuren of met z'n allen een emmertje strandvondsten verzamelen. In ieder van ons schuilt immers wel een strandjutter. Meelopen met een excursie strandjutten langs het Noordzeestrand? Dat kan gere geld vanuit de excursieschuur van Staats bosbeheer in Burgh-Haamstede. Voor meer informatie: www.vvvzeeland.nl/zien-en-doen Peter Maas is lid van de Wantijredactie. De Nationale Postcode Loterij is de grootste goededoelenloterij van Nederland. De helft van de opbrengst is bestemd voor meer dan 80 goede doelen. Met deze bijdrage kunnen De Natuur- en Milieufederaties zich in de 12 provincies voor natuur, milieu en landschap V inzetten. Waardoor bijvoorbeeld de Zilveren Maan, een zeldzame dagvlinder, kan blijven bestaan. Meedoen is eenvoudig, bel 0900 300 1500 (lOcpm) of meld u aan via www.postcodeloterij.nl. Voor€ 11,50 per lot speelt u al mee. o Alvast hartelijk dank voor uw s deelname. a

Wantij | 2013 | | pagina 18