Geertje van der Krogt nu volledig rozen Zestien jaar werkte Geertje van der Krogt (Elsloo, Limburg, 1962) bij de ZMf. Onlangs nam ze afscheid. Ze gaat zich volledig wijden aan het biologisch kweken van rozen. Kwekerij Nieuwe soort Contacten en debatten Rob Kregting Kwekerij De Bierkreek, IJzendijke. o 'Na mijn studie cultuurtechniek in Wageningen ging ik naar IJzendijke. Voor de liefde. Eerst heb ik een jaar of acht voor mezelf gewerkt. Vijfhonderd kilometer dijk heb ik in Zeeland gemonitord op vegetatie. Ik was lid van 't Duumpje en had daar Thijs Kramer leren kennen. Hij kwam een keer aan de deur en vroeg toen of ik bij de ZMf wilde komen werken. Ik ben begonnen als projectmedewerker planologie. Thijs was mijn baas. Toen hij wegging werd Gijs van Zonneveld dat. En toen ook hij wegging werd ik hoofd Groene Ruimte. De kinderen waren al wat groter, dat ging dus wel.' Ze werkte 25 uur per week bij de milieu federatie. Verder werkte ze 35 uur voor de met man en vrienden opgezette biologische rozenkwekerij De Bierkreek in IJzendijke. 'De rozenkwekerij heeft me nu fulltime nodig. We gaan de kwekerij verbreden, vooral qua kennis. Voor zover wij weten is De Bierkreek de tweede biologische gecertificeerde rozenkwekerij ter wereld, maar de enige die werkt op basis van ecologische samenhang tussen de kweekvelden en de omgeving.' 'Weet je wat het meest nuttige insect is voor ons? De luis. Alle natuurlijke vijanden van rozen komen vanzelf hier naartoe. We hebben hier ongeveer 2000 soorten, ik denk dat ik er daar 600 van herken. Heel populair zijn de ramblers, liaanrozen. Over de hele wereld hebben we contacten. Bijvoorbeeld met 'winners', mensen die een nieuwe soort kweken. Die laten ze hier dan dopen. Karla Peijs heeft dat een keer gedaan, de Zeelandia. Vorig jaar Redmond O'Hanlon, met de Redsi. Dit jaar wordt het een giga-verrassing.' De Bierkreek is nu bezig met contacten in Japan en Nieuw-Zeeland en blijft zoeken naar winners. 'We zijn eigenlijk het hele jaar actief. Eerst met kale wortels, in het voorjaar met tubes, dat zijn wortels, in doek gewikkeld. En daarna natuurlijk klanten die langskomen om te kijken en kopen. September is de slapste maand.' 'Waar ik in mijn werk voor de ZMf het meest trots op ben? De projecten tegen verrommeling en voor organische groeien, met een succesvol symposium. Wat ik altijd graag gedaan heb, zijn de contacten met de regionale werkgroepen planologie. En de debatten over strategie, intern en extern. Wat ik vervelend vond, was de eerste periode dat ik Gijs opvolgde. Er lagen te veel kleinere dingen op mijn bordje, waardoor er te weinig zaken echt genoeg aandacht kregen. Maar in het laatste jaar staat de zaak goed op de rails, er zijn duidelijke keuzes gemaakt. Mijn advies? Focus je, blijf de grote lijnen zien, weet wat je wilt.' Voor meer informatie: www.bierkreek.nl Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. wantij april 2013 ^19^

Wantij | 2013 | | pagina 19