Dobber en haak.» Column Achter een rustig deinende dobber op 'n mooie zomeravond lekker relaxen aan de Oosterschelde... De gedachten dwalen al gauw af. Vissen bewonen een wereld die de onze niet is. We kunnen hun wereld betreden, met veel gedoe en misbaar. In rubber gehuld, bellen blazend, zwemmen en zweven we als mens in die laatste echte wildernis rond. Als buitenstaander, want we horen er niet thuis. Colofon Van romantiek is geen sprake onder de waterspiegel, het is daar net als elders in de natuur: eten of gegeten worden. En vanaf de andere kant van de waterspiegel doen we daar aan mee. Vissers, in fel oranje of geel gekleurde jacks en broeken, bejagen dit waterdomein zo efficiënt en effectief mogelijk. Sportvissers gaan de strijd aan met dobber en haak. Het jagen kent net zoveel vormen als er vissen zijn, en dat al eeuwenlang. Vis kan aan de haak geslagen worden, in de fuik zwemmen, toehappen of in de netten belanden. We doen het tegenwoordig zó goed dat we de onderwaterwereld ernstig bedreigen. Duurzaam vissen is geen luxe, maar noodzaak. Dat kunnen we zelf stimuleren door duurzaam gevangen vis te kopen.Als visser moetje tegenwoordig van meer markten thuis zijn: boeren op zee en op land. De zee teruggebracht tot een kweekbak, de voedselketen in productie omgezet. Is dit duurzaam? Leidt het tot minder druk op het natuurlijke systeem? Achter een rustig deinende dobber op 'n mooie zomeravond zijn er soms meer vragen dan antwoorden... www.loesdejongfotografie.nl April 2013, nummer 120, jaargang 30, nummer 1 Een wantij is een plaats waar stromingen elkaar ontmoeten. Wantij is een uitgave van de ZMf. Het blad verschijnt drie maal per jaar en wordt naar de leden van de ZMf verstuurd. Lidmaatschap van de ZMf kost 20,- per jaar. Redactie: Rinus Antonisse, Janneke Donkers, Elly Geelhoed (secretariaat), Rob Kregting, Peter Maas, Gerda Spaander en Willem de Weert (eindredactie). Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van de ZMf weergeven. Vormgeving: Photographies, Goes. Druk: Zoeteweij, Yerseke. Verspreiding: Orionis Walcheren. Fotografie: Loes de Jong (voorpagina, blz. 2 en 3), INZee Communicatie Trends (blz. 4), Zeeuwse Visveilingen (blz. 5), Rijkswaterstaat (blz. 6), www.laatzeelandzien.nl/Ben Biondina (blz. 6, 7, 13,14 en 15), Natalie Roux (blz. 10 en 11), Jos Lobée (blz. 16), Mart Karremans (blz. 17), Peter Maas (blz. 18 en 20), Edwin Paree (blz. 12), Willem de Weert (blz. 8 en 9), Rozenwekerij De Bierkreek (blz. 19). Redactiesecretariaat: ZMf, Ravelijn de Groene Jager 5, 4461 DJ Goes. Tel. 0113 230075, fax 0113 250995. E-mail:egeelhoed@zmf.nl 2 wantij april 2013 FSC® C016391

Wantij | 2013 | | pagina 2