Samen met de vissers een toekomstbeeld maken O Inhoud Opinie 2 Column 3 Opinie 4 Zeeuwse visserij stapt (voorzichtig) over naar duurzaam ondernemen 6 Vissers en natuurbeschermers samen op de bres voor de Vlakte van de Raan 8 Visserijmuseum toe aan vernieuwing 10 Zeeland verbeeld 12 Opnieuw mosselbanken in de Westerschelde 13 Mossels kweken tussen de windmolens op zee en in het Krammer-Volkerak 14 Onder de leden 15 Loodverlies door sportvissers grote bron van watervervuiling 17 Plantaardig 18 De voorloper In de Zeeuwse delta is de verhouding tussen natuurbeschermers en vissers delicaat. Botsingen in het recente verleden hebben sporen nagelaten. Nochtans is blijven omzien in wrok onverstandig. Er zijn namelijk meer overeenkomsten dan verschillen. Werken aan een gezonde natuur en aan een duurzame visserij - ecologie en economie varen er beide wel bij. Samen 19 Geertje van der Krogt nu volledig op rozen rtit ïdi; 20 De voetafdruk Duurzame visserij Dobber en haak Loes de Jong Samen met de vissers een toekomstbeeld maken Rinus Antonisse Rinus Antonisse Rinus Antonisse Breskens wil sfeer vissershaven behouden Willem de Weert 'De minsken wolle ornaris wêze hwer't se net binne' Rob Kregting Peter Maas Rinus Antonisse Sportvissers houden ook van de natuur Willem de Weert JosLobée Wieren en de onderwaterwereld Justus van den Berg In ieder van ons schuilt een jutter Peter Maas Rinus Antonisse De draagkracht van het systeem is bepa lend voor wat er aan visserij mogelijk is. Anders gezegd: wat er opgevist wordt en wat via natuurlijke processen weer terug komt, moet in evenwicht zijn. De visserij mag niet onder de kritische grens komen waarbij herstel niet meer mogelijk is. Die insteek staat centraal in de visserijvisie van de ZMf. Grotendeels hetzelfde als wat normaal gesproken met duurzame visserij beoogd wordt. Duidelijk iets anders dan zeg gen: 'Geen visserij meer.' Het uitgangspunt is het herstel van de aangetaste rijkdom aan flora en fauna in de delta en van de afge nomen draagkracht (productiecapaciteit). De ZMf wil met de visserijsector een geza menlijk toekomstbeeld maken, op basis van een zorgvuldige afweging van belangen. Net als ten tijde van de strijd om een open Oosterschelde samen resultaten behalen! De ZMf doet dat uiteraard mét de natuur organisaties verenigd in het Delta Overleg. Het tij lijkt gunstig. Er lopen veelbelovende initiatieven, zoals overleg Vlakte van de Raan, Blueport Oosterschelde, Green Deal biodiversiteit Oosterschelde, Proef natuur lijk sluisbeheer. Dat zijn alle betekenende stippen op de horizon. U leest er meer over in deze Wantij. Rob Kregting Wout van den Berg, mosselkweker te Bruinisse Gerda Spaander Het woord duurzaam betekent volgens het woordenboek: bestemd om lang te bestaan. Dus als je duurzaam vist, betekent het dat je wel vist, maar dat je dat doet op een manier waardoor er over langere tijd, door generaties na ons, ook nog gevist kan worden. Nu is er in veel zeeën en oceanen sprake van overbevissing waardoor vissoorten met uitsterven bedreigd worden. (WdW) Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. Mosselvisser in Keeten-Mastgat. wantij april 2013 (f 3

Wantij | 2013 | | pagina 3