O Zeeuwse visserij stapt (voorzichtig) over naar duurzaam ondernemen Algemeen directeur Foort Lokerse van de Zeeuwse Visveilingen stelt zich bescheiden op. Op het gebied van duurzaamheid behoort de onderneming zeker niet tot de koplopers. 'Ons bedrijf is niet zo spannend. Als tussenstation tussen aanvoer en handel zijn we qua geldstroom best groot, maar we zijn geen echt groot bedrijf. Voluit gaan voor duurzaamheid levert niet zoveel op/ Recycling en isolatie Echte omslag Overbevissing of niet Duurzaam ondernemen Rente Pulsvisserij w RinusAntonisse Hij verzekert dat er in de bedrijfsvoering waar mogelijk wel op duurzame wijze gewerkt wordt. Als voorbeeld noemt Lokerse aanpas sing van de verlichting in de sorteerhallen en schouwruimte, waardoor het stroom verbruik flink is afgenomen. En ook de inzet van elektrische heftrucks en het gebruik van milieuvriendelijke reinigingsmiddelen vallen onder duurzaam ondernemen. De viskisten zijn van plastic dat gerecycled kan worden. Ze worden ook meermalen gebruikt. Bewust is afgezien van de invoering van eenmalig verpakkingsmateriaal. Aardig wat winst is er te boeken met het isoleren van de vismijn in Vlissingen. Daar is nooit iets aan gedaan. Onlangs verkocht de Gemeente Vlissingen het gebouw aan de Zeeuwse Visvei lingen. Lokerse laat uitzoeken hoe isolatie, dubbel glas, ver warming, en dergelijke, het beste aangepakt kunnen worden. Dat wil hij zo snel mogelijk voor elkaar hebben. De directeur vertelt liever over de wijze waarop de afgelopen jaren veranderingen en vernieuwingen in de Zeeuwse visserij gestalte kregen. Volgens hem is sprake van een echte omslag richting duurzame visserij. De vissers beseffen wel degelijk dat daar hun toekomst ligt, zegt Lokerse. 'Ze weten heus wel dat ze rekening moeten houden met komende generaties. En ze hebben zelf ook baat bij duurzaam vissen.' Hij vindt het jammer dat de milieubeweging de omslag binnen de visserijsector niet altijd even positief oppakt en blijft hangen in oude opvattingen. Lokerse: 'De stand van de kabeljauw in de zuidelijke Noordzee gaat achteruit. De milieubeweging zegt hardnekkig dat dit door overbevissing komt. Dat is niet zo. Het komt door hogere watertemperaturen. Duurzame visserij. Het zijn tegenwoordig zo'n beetje de meest gebezigde woorden in de visserijsector. Er een juiste invulling aan geven is nog niet zo eenvoudig. De vissers zijn er serieus mee bezig en boeken vooruitgang. Het vervolg van de keten is nog (lang) niet zo ver. Bij de Zeeuwse Visveilingen krijgt duur zaam ondernemen voorzichtig gestalte. In de noordelijke wateren, waar nog veel meer op kabeljauw gevist wordt, is het bestand hartstikke gezond.' Zijn conclusie is dat de klimaatverandering oorzaak is van verschuivingen: de kabeljauw trekt uit de opwarmende zuidelijke Noordzee noordwaarts weg. In het zuiden duiken nieuwe soorten op, zoals poon en zeebaars. Lokerse denkt dat de milieubeweging als het goed uitkomt bewust bepaalde 'misverstanden' overeind houdt. 'Zo laat Greenpeace netten zien van diepzeetrawlers en zeggen ze erbij dat het om kabeljauw vangen gaat. Het zijn mooie beelden, maar het is wel stemmingmakerij.' De directeur ontkent niet dat in het verleden illegale activiteiten werden uitgevoerd. 'Als er nu één bedrijfstak in Nederland gecontroleerd wordt, dan is het de visserij wel. De vissers accepteren de regels. Ze weten niet beter, de huidige generatie is opgegroeid met regels en controles.' Hij beklemtoont dat die regels uitgaan van duurzame visserij. 'In de toekomst mag enkel de rente van de bestanden opgevist worden. Dan moeten de bestanden wel dermate groot zijn, dat dit mogelijk is.' Met andere woorden: met teveel vis vangen snijden de vissers zichzelf in de vingers. Het heeft wel geholpen dat er inmiddels een groot deel van de vloot gesaneerd is. Met wat er nu aan schepen beschikbaar is, blijven de vissers binnen de toegestane quota. En het werpt vruchten af. 'Er is nog nooit zoveel schol in de Noordzee geweest als nu. Het quotum is dan ook met 15 procent verhoogd', merkt Lokerse op. Tot de veranderingen die de laatste jaren hebben bijgedragen aan verduurzaming van de visserij, rekent de directeur naast een mentaliteitsverandering ook het va ren op kleinere motoren (minder olie- 4 j wantij april 2013

Wantij | 2013 | | pagina 4