Visquota Zeeuwse Visveilingen Een quotum wordt door de Europese Unie opgelegd. Door het vaststellen van een visquotum wordt aangegeven hoeveel elk land van welke soort vis mag vangen. Het is van economisch belang: het inkomen van veel gezinnen en het voortbestaan van veel bedrijven hangt er van af. Ook ecologisch is de quotering van groot belang omdat overbevissing tot onherstelbare schade aan het gehele zeemilieu leidt. Bij het vaststellen van de visquota spelen tegengestelde belangen: korte en lange-termijn politiek, milieu, inkomen. Daarom is er altijd veel strijd om. (WdW) Zeeuwse Visveilingen, ontstaan in 2004 door fusie van de gemeentelijke vismijnen in Vlissingen en Breskens. Eigendom van de gemeenten Sluis en Vlissingen. Tien vaste medewerkers en bijna 60 parttime sorteerders (peken genaamd, die donderdagnacht en vrijdag in actie zijn). Omzet circa 36 miljoen euro per jaar, waarvan tong met 55% de belangrijkste soort is. Verder schol, tarbot en kabeljauw. Aanvoergewicht ongeveer 10.000 ton, waarvan met 45% het meest schol, gevolgd door overige soorten 33% en tong 22%. In Vlissingen wekelijks aanvoer van 8 kotters en 7 (grotere) eurokotters; in Breskens wekelijks aanvoer van 2 kotters en 10 dagboten. Visveiling met een elektronisch systeem, elke vrijdag om 07.00 uur; circa 60 Nederlandse, Belgische en Duitse kopers. (RA) verbruik), het veel zuiniger vissen (niet meer met de gashandel voluit) en nieuwe vangstmethoden. Lokerse beschouwt de zogeheten pulsvisserij (met stroomschokjes de vis van de bodem opschrikken) als een enorme stap vooruit, omdat er minder brandstof nodig is en de bodemberoering veel geringer is. Hij verwacht dat rond 2015 alle Zeeuwse vissers met hun kotters zijn overgestapt op de pulsvisserij. Inzetten op kwaliteit in arbeid, materiaal en technieken levert een grote bijdrage aan duurzaamheid, betoogt Lokerse. Groter dan certificering, zoals de keurmerken MSC en FOS. 'Daar zit een commerciële kant aan, je moet er veel voor betalen. Er wordt bij ons nog weinig gecertificeerde vis aangevoerd. Eerlijk gezegd vind ik het besef bij de vissers dat ze duurzaam bezig moeten zijn, belang rijker dan dat er een papiertje aan hangt.' Voor meer informatie: www.zeeuwsevisveilingen.nl Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. Foort Lokerse, algemeen directeur van de Zeeuwse Visveilingen. wantij april 2013 (f 5

Wantij | 2013 | | pagina 5