Vissers en natuurbeschermers samen op de bres voor de Vlakte van de Raan„ Naast elkaar op de barricades in plaats van tegenover elkaar. Samen pleiten vissers en natuurbeschermers voor de komst van drie zeereservaten op de Vlakte van de Raan. Goed voor ruim twaalf procent van het gebied van maar liefst 175 vierkante kilometer in de monding van de Westerschelde. In de reservaten mag voor ten minste twaalf jaar alleen onderzoek plaatsvinden. Kraam- en paaikamer Feiten opzoeken Breed gedragen advies Ze hebben er twee jaar over gedaan, maar het resultaat mag er dan ook zijn. Een gezamenlijke toekomstvisie van vissers en natuurbeschermers voor de Vlakte van de Raan. Niet omdat de overheid dat verplicht stelde, maar geheel vrijwillig. Advies van onderop, zo gezegd. Het Productschap Vis en de ZMf voerden met succes een zogenoemd joint fact finding proces uit. In een werkgroep is onderzocht wat aan ken nis over het natuurgebied beschikbaar is en welke informatie ontbreekt om te kunnen beoordelen hoe het met de (ecologische) toestand van de Vlakte van de Raan staat. Het overleg mondde uit in de gezamenlijke visie, die een belangrijke bouwsteen vormt voor het door Rijkswaterstaat op te stellen eerste beheerplan. Als Natura 2000-gebied maakt de Vlakte van de Raan deel uit van het Europese netwerk van waardevolle natuur. Er liggen permanent overstroomde zandbanken. Het water is ondiep en voed selrijk. De Vlakte is kraam- en paaikamer voor vis, foerageergebied voor kustbroedvo- gels als grote stern en visdief en leefgebied voor bruinvis, gewone en grijze zeehond. Samen met Voordelta en Westerschelde (en het Belgische deel van de Vlakte) beslaat de Raan een robuuste oppervlakte natuur. Een joint fact finding proces. Eigenlijk een ouderwets potje polderen dus. 'Niet hele maal', zegt Aafke Brader, beleidsmedewer ker ZMf, gedecideerd. Ze geeft aan dat pol deren uitgaat van tegenstrijdige belangen en zoeken naar een gulden middenweg. 'Joint fact finding heeft als vertrekpunt: eerst de feiten opzoeken. Daaraan kunnen we waarden verbinden en vervolgens kijken of we tot elkaar kunnen komen. Dat was absoluut de insteek. We zijn begonnen met de kennis die er al is op tafel te krijgen', vertelt Brader. 'Uiteindelijk bleek dat er helemaal niet zoveel informatie is en boven dien verouderd. Er zijn heel veel gaten. Dat met elkaar erkennen is ook waardevol. Alle kennis die er was, hebben we gedeeld.' Zo brachten de vissers hun in de prak tijk opgedane kennis in. Ze konden onder meer goed aangeven wat de meest kwets bare gebieden zijn en waar te beschermen scheepswrakken liggen. Joint fact finding is niet alleen bestaande kennis en informatie vergaren, maar ook aanvullen en bespreken. Om ten slotte uit te komen bij het voorstel 6 j wantij april 2013

Wantij | 2013 | | pagina 6