O Zeereservaten Afspraken pluspunten O Westkapelle Begrenzing Natura 2000 Vlakte van de Raan om gebieden te sluiten, verduidelijkt Bra den 'Het is een breed gedragen advies. De vissers zeggen: als we drie gebieden sluiten en verder kunnen vissen op de Vlakte, dan is dat acceptabel.' Ze prijst de sfeer tijdens de bijeenkomsten. 'Die was altijd supergoed en serieus. Maar de eigen belangen werden wel permanent goed behartigd. Het was geen babbelclub of theekransje. Een plus was dat er onafhankelijke deskundigen bij het overleg zaten, vanwege de objectieve inbreng. Ook deskundigen die weten waar het bij visserij om gaat, die ook de prakti sche problemen kennen'. Brader beklemtoont dat de natuurbescher ming niet teveel heeft ingeleverd. 'We hadden eerlijk gezegd niet zoveel harde argumenten om het via de rechter te spelen. Dat willen we ook als natuurbescherming liever niet meer. We willen de visserij niet om zeep helpen. De Vlakte van de Raan gaat ook niet op slot, het is zeker niet zo dat er niks meer kan.' De beleidsmedewerker wijst erop dat elders (Canada, Noorwegen) ervaring opgedaan wordt met zeereservaten. 'Nog niet in de zandbak die onze Noordzee is. De vraag is dan ook: werkt het wel? We hopen voor eens en altijd duidelijkheid te krijgen over het nut van reservaten. Daarom moet er ook een sterk monitoringsprogramma opgezet worden. Diepe, ondiepe en druk bevaren delen moet je met elkaar kunnen vergelijken.' En als blijkt dat reservaten voor de kwaliteit van het ecosysteem geen nut opleveren? 'Dan moeten we iets anders verzinnen. Als je de vraag wilt beantwoorden of het afsluiten van dit type zee voor de visserij zin heeft, dan moet je er flink onderzoek tegenaan gooien', stelt Brader. Het advies van de werkgroep gaat via de re giegroep Visserijmaatregelen in beschermde gebieden Noordzee naar Rijkswaterstaat. Die beslist of het in het beheerplan Natura 2000 belandt. Brader hoopt dat er snel duidelijk heid komt. 'Het gaat als zo vaak om geld. Het moet niet te lang duren, anders verloopt het moment van handelen.' Voor meer informatie: www.noordzeenatura2000.nl Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. Wat houden de afspraken die visserij en natuurbescherming maakten precies in? het sluiten van drie gebieden voor 12 jaar (twee beheerplanperiodes) voor alle vormen van bodem beroe rende visserij; sluiting van drie kleinere gebieden voor onderzoek naar de effecten van de garnalenvisserij; onderzoek van het bodemleven in de gesloten en niet-gesloten gebieden; de controle op de regels praktisch invullen en richten op Nederlandse en Vlaamse schepen. Welke pluspunten leverde het proces van kennis vergaren en aanvullen op? bundeling van bestaande gebiedskennis; ervaring opdoen met de methode 'joint fact finding'; toenadering en meer vertrouwen tussen partijen; een advies voor visserijmaatregelen; gedrevenheid om de samenwerking voort te zetten. wantij april 2013

Wantij | 2013 | | pagina 7