Het landschap gaat zijn eigen gang Zeeland verbeeld Hoofdplaat is eigenlijk een kruising van twee wegen. In het dorp verborgen staat het atelier van fotografe Elsje van Ree (Utrecht, 1943) dat zij samen met Hajo Hoffmann heeft laten bouwen. Verhuisd Expositie Land in Beweging The happiness for others 'Het landschap is door de tijd heen de metafoor geweest voor de zucht naar dominantie van mensen, maar ook voor het benadrukken van zijn nietig heid in het grote geheel. Het land schap om ons heen fascineert me. Het vertegenwoordigt een overgang tussen beloftes en dromen, het documenteert voorbijgaande veranderingen die tege lijkertijd verleden en toekomst in zich dragen. Er speelt zich een dynamiek af boven onze hoofden, onder onze voeten en om ons heen. Wij hebben daarin niet vanzelfsprekend een plaats. Die plaats moeten we veroveren en in stand houden. Daarom bouwen we huizen, leggen wegen aan, verdringen elkaar van de plaats en bedenken mooie plannen om onze plaats te con solideren. In naam van nieuwe ideeën voltrekken zich veranderingen in het landschap maar het landschap gaat zijn eigen gang.' Elsje van Ree 'Kunst? Daar ben ik altijd mee bezig ge weest. Van mijn vader, die schilder was, moest ik een vak leren. Daarom ging ik naar de Mulo. En daarna naar de Kweekschool. Maar ikzelf wilde liever naar de Kunstacade mie. Later is dat er toch nog van gekomen. Ik ben afgestudeerd op schilderen, met fotografie als bijvak. Ook heb ik lang les gegeven, naast mijn werk in de fotostudio. Hier geef ik, samen met Hajo, cursussen fotografie bij Toonbeeld in Terneuzen en in De Hoekzak in Oostburg. Rond 1997 kreeg ik meer behoefte om eigen beeldend werk te maken. Ik heb altijd getekend en ge schreven. Ik verwerk mijn indrukken met de camera als registratiemiddel. En ik schrijf erover. Commercieel werk doe ik alleen nog maar als ik het leuk vind.' de ruimte. Momenteel ben ik met een aantal andere kunstenaars bezig met het kustgebied. Ik maak daar foto's op film. Dat geeft meer sensibiliteit in het beeld dan digitaal. We documenteren er het landschap dat verdwijnt, creëren een herinnering. Er zijn daar prachtige landschappen, sommige zijn bijvoorbeeld alleen maar grasland geweest. Dit project (Land in Beweging, zie kader) past naadloos in mijn ideeën over vergankelijkheid.' 'Of ik een Zeeuwse kunstenaar ben? Ach, ik voel me hier lekker. Maar verder, nou nee.' In april en mei exposeerde ze in de Haagse Kunstkring (HKK): ZKK in de locatie van HKK. Waarbij de Z voor Zeeuws staat. Dat wel. 'Ruim tien jaar geleden zijn we naar Zeeland verhuisd, 't Is hier prachtig, die vlaktes, het grafische landschap, de zee, Voor meer informatie: www.24art.com Rob Kregting is lid van de Wantij red actie. Op 5 januari 2014 exposeert Elsje met zes andere kunstenaars uit West Zeeuws-Vlaande- ren in het Belfort in Sluis. De titel van de tentoonstelling is Land in Beweging. De andere deelnemers aan de tentoonstelling zijn Johnny Beerens, Ernest Joachim, Joost Heeren, Theo Jordans, Frank Leenhouts, Marten Postma en Hajo Hoffmann. 10 J wantij juni 2013

Wantij | 2013 | | pagina 10