'De spuit ging als eerste de deur uit' Biologisch akkerbouwer Alex van Hootegem: Duurzaam ondernemen Na 15 jaar gangbaar boeren op het akkerbouwbedrijf Meulwaeter bij Kruiningen had Alex van Hootegem het wel zo'n beetje gezien. Hij wilde zich verder ontwikkelen en gooide het roer drastisch om. In 1999 zette hij de stap naar biologische landbouw. Met ruim 140 hectare is Meulwaeter het grootste biologische landbouwbedrijf in Zeeland. Gratis en blijvend voorhanden Zonnepanelen Bouwplan Veranderingen Rinus Antonisse Van Hootegem vertelt er bevlogen en deskundig over. Nee, idealisme vormde niet de aanleiding voor de omschakeling. Zijn drijfveer was nieuwe mogelijkheden aanboren en die bood de biologische landbouw volop. Ja, inderdaad de befaamde uitdaging. 'Het moet niet te saai worden.' Daarom zette hij acht jaar geleden samen met zijn vrouw Anneke ook de biologische webwinkel De Grote Verleiding op. 'Ik ben in het diepe gesprongen zonder dat ik wist of ik kon zwemmen', vat Van Hootegem het biologisch avontuur samen. Het was geen probleem bestrijdingsmiddelen en kunstmest in de ban te doen. 'Ik ben nooit een fan geweest van bestrijdingsmiddelen, ik heb er niet zoveel goeds van gezien. De spuit ging als eerste de deur uit.' Mag Meulwaeter duurzaam genoemd wor den? Van Hootegem: 'Het is wel een contai nerbegrip. Maar in biologische landbouw zitten veel aspecten die duurzaam zijn. Het concept op zich is duurzaam. Je gebruikt natuurlijke processen die gratis en blijvend voorhanden zijn. Neem het bodemleven. Ik noem dat wel eens mijn miljoenen me dewerkers, die continu, zeven dagen in de week, gratis bezig zijn. Chemische landbouw gaat dwars tegen de natuurlijke processen in. Met de beste bedoelingen, maar dat het gebeurt is toch wel lastig.' Zijn eerste erva ring na de omschakeling leerde hem veel. Als gangbare boer teelde hij pootaardap- pelen, die veel bespuitingen tegen de luizen kregen. 'Ik probeerde een stukje biologisch pootgoed uit. De planten zaten vol luizen en daar kon ik niks tegen doen. Ik ben plat op m'n kont gaan zitten tussen de aardappels, dan zie je veel beter. Ik zag een grote hoe veelheid beestjes die met en tegen elkaar tekeer gingen. Na een aantal dagen waren de luizen verdwenen. De natuur zoekt even wicht, zoekt balans.' Goed, het productieproces is duurzaam. Hoe staat het met de verdere bedrijfsvoe ring? 'Niet alles kan tegelijk, het moet ook gefinancierd worden. We gaan de daken van twee schuren vernieuwen en, samen met de muren, goed isoleren', vertelt Van Hootegem. 'Er liggen nu 80 zonnepanelen op de derde schuur en ons huis. Dat willen we elk jaar uitbreiden. Daarom doen we mee aan het project Boer zoekt Buur (zie www.boerzoektbuur.nl). Mensen kunnen in vesteren in een zonnepaneel en krijgen daar biologische producten voor terug. Ik zie dat wel zitten als vorm van crowdfunding.' In het bouwplan van Meulwaeter zitten onder meer aardappelen (dit jaar 10 soorten, ook paars, rood en bont), winter peen, sperziebonen, rode bieten en groenbemester luzerne. De oogst gaat in hoofdzaak naar grootverwerkers en conservenindustrie. Van Hootegem heeft één vaste medewerker in dienst, neemt tijdens de oogst loonwerkers in de arm en in het seizoen Poolse uitzendkrachten voor de onkruidbestrijding (onkruid is misschien wel de grootste plaag voor de biologische boer). In de loop van de jaren zijn veel verande ringen doorgevoerd. Zoals een rijpadensys teem, de komst van GPS, de wiedkever (een voertuig om liggend onkruid te trekken) en andere speciaal ontwikkelde of aange paste machines. Opmerkelijk is ook dat er niet meer jaarlijks wordt geploegd. Een heel bewuste keus, zegt Van Hootegem. 'Het is niet zo goed voor de grond. Er is nu een veel rij ker bodemleven en de vruchtbaarheid is erg goed.' Samen met drie collega's zet hij zich in voor ontwikkeling van aardappelrassen die resistent zijn voor de beruchte schimmel ziekte phytophthora. Daardoor wordt niet alleen het assortiment (kleur, vorm, smaak, geur) diverser maar ook de kans op slechte oogsten kleiner. Dan kan ook de oogstzeker- heid richting afnemers beter gegarandeerd worden (zie www.debieper.nl). Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. 12 J wantij juni 2013

Wantij | 2013 | | pagina 12