Flora by the Sea O #PI antaardig Zeeland heeft jarenlang met de slogan 'zon, zee en strand' de toeristen naar onze kust gelokt. De rust en de ruimte kreeg je er vanzelf bij, ideaal om bij te komen. Maar er is meer... Warmer klimaat Zeekool Dijkverzwaring Birds by the Sea Zeevenkel Zee kool Justus van den Berg Er zijn bijvoorbeeld maar weinig mensen die voor de bijzondere plantengroei naar de Zeeuwse kust komen. Toch hebben we naast het Zeeuws knoopje (maar dat is een tuinplant) bijzondere planten langs de kust. Dit zijn soorten als zeevenkel, zeekool en gele hoornpapaver. Tot de jaren negen tig van de vorige eeuw waren dit zeldzame soorten met slechts een paar groeiplaatsen in Nederland waaronder Het Zwin of elders bij Cadzand-Bad. Deze soorten kunnen heel goed in een ver harding groeien. De nieuwe betonzuiltjes zijn voor hen zoals de rotskusten van het zuiden van Europa, waar ze een groot ver spreidingsgebied hebben. De sterke toena me van het aantal planten is niet alleen het gevolg van meer en warmere stenen, maar is mede ingegeven door de relatief zachte winters die Zeeland kent. De dikke zaden van zeekool kunnen een maand lang ronddrijven op zee, en dan ergens aanspoelen en ontkiemen. Zee kool is een blauwgroene vlezige plant. De bladeren lijken op koolbladeren, maar hebben lange stelen. De witte bloemtrossen geuren erg lekker. De stoere plant groeit op zeedijken en aan de voet van de duinen. De stengels zijn eetbaar. Bron: www.ecomare.nl Het blijkt dat de dijkverzwaringen van de afgelopen jaren goed uitpakken voor de bijzondere flora langs de kust. Op tientallen plekken kom je nu zeekool tegen en niet zo maar een paar stuks. Er zijn steenglooiingen waar je om de vijftig meter een paar (jonge) planten ziet. Ze staan volop in de hete zon te blakeren. Blijkbaar kunnen ze zo dicht langs de vloedlijn toch aan voldoende zoet water komen. De vogeltelpost bij Breskens wordt druk bezocht. Op goede dagen zijn er tientallen voge laars aanwezig die trekkende vogels registreren. Het is een 'gestuwde' trek van Breskens naar Walcheren, ideaal om nieuwe soorten te leren en grote aantallen vogels te zien: 'Birds by the Sea' is een must voor vogelaars. De meeste toeristen zijn nog niet zo ver. Justus van den Berg is FLORON coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. 14 J wantij juni 2013

Wantij | 2013 | | pagina 14