Scharrelen over De Schotsman De voorloper Al zo'n vijftig jaar ligt het gebied hier, aan de oevers van het Veerse Meer, afgesneden van de Noordzee door de Veersedam. Nu is het een mooi natuur- en gewaardeerd recreatiegebied. Paaltjes of pijltjes van het wandelnetwerk wijzen de weg. Wandelroute Schotsman Staatsbosbeheer; groene route (6 km) Kraakhelder Startpunt: noordelijke P-plaats, Schots- manweg, Kamperland. Deze wandeling gaat niet overal over comfortabele paden, maar laat wel alle interessante plekken van De Schotsman zien, waar onder schorren en duintjes die worden begraasd door Schotse Hooglanders. De beste tijd om hier rond te lopen is ongetwijfeld vroeg in de morgen in het voorjaar. Dan is het hier een kakofonie van vogelgeluiden: nachtegalen en braamsluipers bijvoorbeeld. Maar je kunt ook wat later in het jaar komen en dan genieten van de dagvlinders of de vele verschillende soorten planten die er in de hooilanden staan: geelhartje of ratelaar. De herfst is voor de rozenliefhebbers; zoeken naar bottels in combinatie met de kenmerken van het blad. Kom je in de nazomer en heb je het geluk dat er net gemaaid is, dan komt de geur van het reukgras je tegemoet. Een reis door de tijd is dan vlot gemaakt. Het water van het Veerse Meer is tegenwoor dig kraakhelder. Net als het water van enkele poelen die volgegroeid zijn met kranswieren waartussen tientallen kleine zwarte dikkopjes rondzwemmen. De eerste orchideeën steken de kop op, bloeiaartjes van de slanke water bies, mannelijke en vrouwelijke katjes van de kruipwilg. Een buizerd vliegt op uit een nest boom, de kiekendief zweeft boven het riet en hoog boven het bos cirkelt de havik. De grau we ganzen slaan alarm. Ze zijn er niet gerust op. De vijf jongen die ze nog hebben, zouden ze graag grootbrengen. Enkele stukken van De Schotsman worden beweid en ook hier word je uitgenodigd om vrij rond te scharrelen. Via het klaphekje loop je verder en al snel sta je oog in oog met de kolossen die Schotse Hoog landers genoemd worden. En opnieuw waan je je, met een beetje fantasie, gemakkelijk in een landschap van een paar eeuwen terug. Kijk voor alle natuurwandelingen en andere activiteiten op: www.vvvzeeland.nl/nl/zien-en-doen/na- tuur-excursies/overzicht-natuurexcursies Peter Maas is lid Wantijredactie. van de wantij juni 2013 ((15

Wantij | 2013 | | pagina 15