Open stellen Evenwicht Carla Schönknecht Zeeuwse Toppers Plan Tureluur, een van Heggengebied Zuid-Beveland, ook een Zeeuwse Topper. de Zeeuwse Toppers. Een plus die de provincie zo aantrekkelijk maakt is zeker natuur en landschap. Schön- knecht is groot voorstander van natuur die zich openstelt voor de mensen. 'Natuur moet beleefd kunnen worden, anders heeft het weinig waarde.' Ze onderkent dat er spelregels en soms beperkingen nodig zijn. 'Maar we zetten sterk in op openstel ling en we doen het wat dat betreft heel goed in Zeeland. Bij voorbeeld rondwan delen in Oranjezon met een gids - dat is prachtig. Dan gaat een gebied voor je leven, juist door de verhalen die je hoort.' De gedepu teerde zegt persoon lijk een hekel te heb ben aan hekken. 'Die vind ik niet meer van deze tijd. Er zijn wel andere technieken om een gebied te be schermen. Een hek hoort niet op de dijk. En met de natuur moet je fatsoenlijk omgaan, net als je in het gewone leven fatsoenlijk met elkaar omgaat.' Ze constateert dat met de organisaties die met toegankelijkheid van doen hebben, goed te praten valt. Schönknecht bestrijdt de opvatting vanuit de groene hoek dat het provinciale Omge vingsplan vooral inzet op economie. 'Eco2 is hét begrip. Economie en ecologie die met elkaar in evenwicht zijn. Of dat gaat is heel C.M.M. (Carla) Schönknecht-Vermeulen (1954). Woonplaats Vlissingen. Van 1979-2013 directeur van de VVV Walcheren en Noord-Beveland. Tussen 2006-2010 ook directeur van Promotie Zeeland Delta. Raadslid Gemeente Vlissingen van 2002-2006 voor de VVD. Lid Provinciale Staten van 2007-2013. Januari 2013 ge kozen tot lid college van Gedeputeerde Staten, tevens eerste waarnemend- commissaris van de Koning. In haar portefeuille onder meer ruimtelijke ontwikkeling, water en natuur, delta wateren, landinrichting, havens, recreatie en toerisme, communicatie en promotie. afhankelijk van waar we het over hebben, om welk stukje van Zeeland gaat het en op welk moment. Zo vind ik Natura 2000 sto rend voor de economie. Je moet elkaar niet belemmeren, maar kijken hoe je eruit kunt komen. Zeker niet op voorhand roepen dat iets niet kan,' betoogt Schönknecht. 'Als over heid moetje faciliteren. Als er ondernemers zijn die ergens brood in zien en een prima businessplan hebben, dan vind ik dat wij als overheid tenminste moeten kijken of het kan.' Ze is er tegen om initiatieven alleen van uit de groene hoek te bekijken. 'Dat moet je niet willen. Polderen is tegenwoordig een be smet woord, maar met een integrale aanpak voorkom je heel veel procedures.' Getrouwd, een zoon, een schoondoch ter, een kleindochter. Als het aan de gede puteerde ligt blijft Zee land zich sterk maken als gebied met veel 'unique selling points.' Met trots wijst Schönknecht op het suc ces van de nieuwe STER-commercial over Zeeland: Land in zee, waar mensen komen voor onthaasting, tijd voor zichzelf en het gezin. 'Daar hebben wij heel veel voor. Ver tel mij maar eens wat Zeeland niet heeft. Een Efteling? Die willen we hier helemaal niet.' Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. 181 wantij juni 2013 De provincie heeft een aantal plekken in Zeeland benoemd tot Topper. Het zijn natuurgebieden waar van alles te zien en te doen is. Waar je uitwaait, gewoon geniet van planten en dieren of stoer door de natuur struint. De Top pers zijn uiteraard prima toegankelijke gebieden, zoveel mogelijk ook deels toegankelijk voor mensen met een functiebeperking. Elke regio heeft tenminste één Topper. Op Walcheren zijn De Manteling en aangrenzend Oranjezon en de zuid kust tussen Vlissingen en Westkapelle gebieden die voor elk wat wils bieden. Schouwen-Duiveland heeft de Brou wers- en Grevelingendam, de boswach- terij Westenschouwen en de nieuwe Tureluurnatuur langs de zuidkust. Op Noord-Beveland gaat het om De Schotsman aan het Veerse Meer. Zuid-Beveland kent het heggengebied/ Zwaakse Weel en Oranjeplaat/De Piet. De Slikken van de Heen/Rammegors zijn op Tholen benoemd tot Topper. Zeeuws-Vlaanderen heeft er drie: het Zwin met aangrenzende kust, de Braak man Noord en Zuid en de bossen bij Sint Jansteen/Clinge. Daarnaast zijn er regionale toppers (inderdaad, zonder hoofdletter t), waar onder Rammekenshoek bij Ritthem, kreken Ouwerkerk, Goese Poelbos, Pluimpot op Tholen, wallen Aarden burg/Sluis en het Verdronken Land van Saeftinghe. Maar er is nog veel meer te kiezen, buiten de T(t)oppers om. Slechts 5% van de Zeeuwse natuurge bieden is afgesloten.

Wantij | 2013 | | pagina 18