Topsporter met een missie Kees-Jan van der Klooster de voetafdruk Skiën en wake boarden (een soort waterskiën) zijn voor de meeste mensen een vorm van recreatie, een vakantiebezigheid. Kees-Jan van der Klooster pakt het serieuzer aan en beoefent deze sporten op Olympisch niveau. Om precies te zijn: op Paralympisch niveau. Beeldvorming van gehandicapten Verwendicapten 'The human being has an immense capacity to adapt to his diversity.' John Foppe, man zonder armen. Gerda Spaander De geboren Zeeuws-Vlaming, die tot voor kort in Vlissingen woonde, maakt daardoor veel kilometers. Jaarlijks gaat Kees-Jan een keer of tien voor training naar Oostenrijk en zo'n twee keer voor kampioenschappen naar een ander werelddeel (dit jaar Nieuw- Zeeland). Het maakt zijn score al snel tot een van de hogere in deze rubriek. Verder consumeert hij redelijk bewust. Dat levert een score op van 5,9 ha inclusief de trainin gen, exclusief de kampioenschappen. Overi gens ziet Kees-Jan in Oostenrijk steeds meer rotsen onder de sneeuw tevoorschijn ko men. Hoe dat komt? 'Ik vind dat we met res pect met de aarde moeten omgaan, maar ik vraag me wel af wat voor invloed wij op het klimaat hebben. Wellicht treedt er door ons een versnelling van het broeikaseffect op, maar wat is 150 jaar op de honderdduizen den jaren waarin ijstijden ontstaan en ver dwijnen?' In 2001 kreeg Kees-Jan dooreen snowboard- ongeluk een dwarslaesie en belandde in de rolstoel. Na zijn revalidatie is hij des te fanatieker gaan sporten. Hij bereikte een professioneel niveau. Het bracht hem ook iets anders: het is zijn missie geworden om de beeldvorming van mensen met een handicap bij te stellen. Dat doet hij met zijn bedrijf K-J Projects, unlimited abilities. 'Ik wil mensen met een handicap laten zien dat ze vaak meer kunnen dan ze denken én de maatschappij aanspreken op bevoogdend gedrag. Het is sympathiek als mensen willen helpen, maar misschien vind ik het geen probleem als ik twee keer tegen een stoeprand aanrijd, en lukt het de derde keer wel. En als ik naar een plaats moet die moeilijk bereikbaar is, wil ik daar graag zelf over nadenken, in plaats van dat iemand anders alvast iets gaat regelen. Ik heb liever dat iemand vraagt 'lukt 't?' dan 'zal ik helpen?'. Dan is het aan mij om wel of geen hulp aan te nemen.' Maar het zit hem volgens Kees-Jan ook in gehandicapten zelf. 'Soms gebruik ik de term verwendicapten. Het hangt natuurlijk helemaal van iemands situatie af, maar soms vind ik dat mensen zich te veel laten helpen. Bijvoorbeeld als het gaat om openbaar vervoer: de bussen zijn niet voor niets toegankelijk gemaakt, gebruik ze dan ook in plaats van een taxi voor te laten rijden. Uiteindelijk levert het je meer vrijheid en meer zelfvertrouwen op.' Voor meer informatie: www. kjprojects, com Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 J wantij juni 2013

Wantij | 2013 | | pagina 20