Over trage wegen het landschap lezen Inhoud Lange Afstand Wandelpaden in Zeeland 2 Column 3 Over trage wegen het landschaplezen 5 Vogels vangen met geocacning 7 Fietsen op de grens van Zeeland, Brabant en Antwerpen Wandelen is recreatie met een kleine voetafdruk. Al hangt dat natuurlijk ook nog af van je voor- en natransport. Wandelend maak je het meest deel uit van je omgeving en kun je op je gemak 'het landschap lezen'. Lopen is de natuurlijke snelheid van de mens, de zintuigen werken dan op hun best. In Zeeland kun je uit de voeten op de Lange Afstand Wandelpaden (LAW's). De Vlamingen hebben er een mooi woord voor: trage wegen. 10 Zeeland verbeeld 12 Duurzaam ondernemen 14 Plantaardig 15 De voorloper 16 Onder de leden 17 Interview 19 Berichten 20 De voetafdruk Eropuit! Strandovergang 45 Loes de Jong Lange Afstand Wandelpaden in Zeeland Gerda Spaander Peter Maas Dynamiek van een veranderend landschap Willem de Weert Het landschap gaat zijn eigen gang Rob Kregting 'De spuit ging als eerste de deur uit.' Rlnus Anton isse Flora by the Sea Justus van den Berg Scharrelen op De Schotsman Peter Maas Reizigersvereniging Rover Gerda Spaander Gedeputeerde Carla Schönknecht heeft een hekel aan hekken Rlnus Anton isse ZMf ledenexcursie en vergadering Janneke Donkers Kees-Jan van der Klooster Topsporter met een missie Gerda Spaander In Zeeland wordt veel werk gemaakt van wandelmogelijkheden. In dit blad is al ge schreven over het wandelnetwerk Kieken diefpad en Sporen in de Zak. Het grootste deel van de provincie is inmiddels bedekt met zeven wandelnetwerken. Maar naast alle vierkante paaltjes met groene stickers en gele pijlen van de wandelnetwerken, ziet de oplettende wandelaar ook andere marke ringen: de rood/witte en oranje/gele stickers en verfstrepen. Die markeren de lange af standswandelingen (LAW's) en streekpaden. Zeeland kent twee LAW's: het Grensland pad en het Deltapad. Het eerste loopt van Sluis naar Thorn, het Deltapad is onderdeel van de Europese E9, dat de kust volgt van Estland tot het zuiden van Portugal. Verder is er het nog door wijlen gedeputeerde Thijs Kramer geopende Oosterscheldepad, een streekpad. Officiële LAW Streekpad TThemapad Deze Wantij is een uitnodiging om er deze zomer op uit te trekken, te voet of met de fiets, in eigen provincie! Wandel eens over 'trage wegen', fiets in het grensgebied van ZeeBrAnt, ontmoet de Hooglanders op de Schotsman, bekijk de zeekool op de dijk, bezoek de open dag op Zeelands grootste biologische boerderij. Denk voor de heen- en terugweg ook eens aan het OV. Speciaal voor de leden van de ZMf is er een excursie (met aansluitend een korte ledenvergadering) in de Yerseke Moer (zie blz. 19). Namens de redactie, een mooie en beweeglijke zomer! IWdW) wantij juni 2013 3

Wantij | 2013 | | pagina 3