Hoe meer je over een streek weet, hoe interessanter een wandeling wordt Varen door De Zak Detail Thomas Colette markeert het Oosterscheldepad. Materialen om het Oosterschelde pad mee te markeren. Chris Louwerse uit Terneuzen is coördinator van het Grenslandpad. Samen met andere wandelenthousiasten verzorgt hij de mar kering en werkt hij aan verbetering van de route. Op de website van koepelorganisatie Wandelnet lezen we zijn profiel. Hij wandelt wekelijks, vooral in Zeeuws-Vlaanderen; ver dere trefwoorden zijn thermoskan, samen, markering volgen, buitengebied, kaart. Zelf neemt hij de auto, loopt een deel van een LAW en verzint zelf een mooie route terug, waarbij hij zich soms wel afvraagt waarom de route daar niet loopt. Wat is voor hem de charme van het lange-afstand-wandelen? Hij corrigeert meteen: 'Ik noem het niet zozeer wandelen of lopen, voor mij is het land schap lezen. Hoe meer je over een streek weet, hoe interes santer een wandeling wordt. Zo weet ik dat in de vroege middeleeuwen, toen de Wes- terschelde nog niet bestond, de schepen van Antwerpen door het Zwake naar de Noord zee voeren. De welen in Zuid-Beveland bij voorbeeld zijn overblijfselen van deze vaar geul. Als je deze dingen weet, dan kijkje er al met andere ogen naar en zie je in plaats van zwarte bessenstruiken in gedachten scheep jes varen.' Van elke LAW is een gids en daarin komt dit soort informatie regelmatig aan de orde. Voor Chris is het mooiste stuk van het Grenslandpad eigenlijk het deel dat er door het vervallen van het veer Kruiningen - Perk- polder niet meer bij hoort: de Staats-Spaanse linies, ten zuidoosten van Axel. Maar de mar kering is er nog, en Chris wil dat traject graag nog eens als een lus aan het huidige pad toe voegen. We stellen dezelfde vragen aan Thomas Colette, coördinator van het Oosterschelde pad. Hij loopt bij voorkeur trajecten van ongeveer 20-25 km. LAW's zijn daar zeer geschikt voor. 'Het is leuk om een route door verschillende landschapstypen te lopen. Aantrekkelijk aan wandelen is dat je meer in detail van het landschap geniet en nog eens rustig ergens stilstaat om iets te bekijken. Al zitten er in Nederland helaas wel eens wat saaie stukken in een pad, dat is dan wel weer even doorbijten.' Ook Thomas loopt graag samen. 'Ik zal er niet snel alleen op uit trekken. Ik wandel veel met mijn vrouw die dat ook heel erg graag doet. Verder wandel ik jaarlijks met een groep vrienden een lang weekeinde in het nabije buitenland. Eerst met de tent op de rug, later wat luxer met overnachting in jeugdherbergen of pensions. Het merendeel van mijn wandelactiviteiten bestaat toch uit het maken van dagwandelingen waarbij ik graag gebruik maak van de LAW's hier of de GR's zoals deze paden in België heten. Onderweg geniet ik van het landschap, maar sta ook graag stil bij een plantje of kijk door de verrekijker naar vogels, zeker op het Oosterscheldepad. Verder natuurlijk ook kletsen met het gezelschap waarmee ik op weg ben, maar ook lekker een stuk in stilte wandelen. Het is niet alleen doorstappen, ik kan onderweg ook erg genieten van een lekkere lunch en op het eind van de dag van een koel glas bier.' Als heel mooi deel van het Oos terscheldepad noemt Thomas het deel waarvan hij toevallig zelf de markering bijhoudt, tussen Zierikzee en de Schelphoek. 'Je kijkt dan aan de ene kant naar de Oosterschelde en aan de andere kant naar Plan Tureluur, dat nog volop in ontwikkeling is en per jaargetijde erg anders is. Vooral de vogels zijn in dat ge bied het aanschouwen waard. Maar ook de vergezichten met wolkenluchten en de slik ken van de Schelphoek zijn prachtig.' Voor meer informatie: www.wandelnet.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 4 J wantij juni 2013

Wantij | 2013 | | pagina 4