J Zebraroute Zuid 55,4 km) Zeeland 1. De Rattekaai 2. Schelde-Rijnkanaal 3. Zeehondenspotplaats (bij laag water), Rilland-Bath 4. Kreekraksluizen, Oesterdam 5. Monumenten Woensdrecht 6. Museum den Aanwas, Ossendrecht 7. Zuster Marie Adolphine Kapel, Ossendrecht 8. Monumenten Ossendrecht A. Non Plus Ultra, Grindweg 2, Woensdrecht B. Eetwinkel de Boerenmeisjes, Dorpsstraat 41 Woensdrecht C. Beijaartshoeve, Dorpsstraat 51, Woensdrecht D. In 't Hoefijzer, Dorpsstraat 67, Woensdrecht E. Café Zeelandia, Dorpsstraat 87, Woensdrecht F. Café Calfven, Calfven 99, Ossendrecht G. Grenshotel de Jonckheer, Aanwas 21, Ossendrecht H. Dorpshuis Luctor et Emergo, Hoofdweg 45, Rilland I. Golfvereniging Reymerswael, Grensweg 21, Rilland-Bath J. Camping Hof Maire, Kapucijnenweg 42, Rilland (oplaadpunt electrische fiets en toiletten, géén horeca) Windpark Kreekraksluis Honderd kilometer fietsen 'E3Brabantse Wal Dit windpark langs de provinciegrens krijgt 31 turbines. Als het park eind 2013 klaar is, levert het duurzame energie aan zo'n 55.000 huishoudens. Dat zijn bijna alle gezinnen in Zuid- en Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Het totale vermogen van het windpark is 77,5 Megawatt. Er wordt circa 138.000 ton C02 gereduceerd in vergelijking met opwekking met fossiele brandstoffen. DELTA, Eneco, Winvast en Scheldewind realiseren het park. Voor meer informatie: www.windparkkreekraksluis.nl Er zijn twee fietsroutes op de grens van Zeeland, Brabant en Antwerpen: 'waar Brabant Zeeland kust'. Een rondje Markie- zaatsmeer (46 km) met een bezoek aan het acht eeuwen oude Bergen op Zoom en de Zebraroute Zuid (55 km) door de polders op de grens. Samen dik honderd kilometer trappen door een gevarieerd gebied met polders, water, een stuk langs het kanaal, maar ook door bossen en langs een steilrand met een klim van vijf procent (de Rijzende weg). Dit is de overgang van klei naar zand, van polder naar bos, van water naar land, van protestant naar katholiek. Onderweg zijn gezellige cafeetjes, restaurants, o.a. in een orangerie op het landgoed Mattemburgh. Logische start- en eindpunten zijn de N.S.-stations in Bergen op Zoom en Rilland. Het fietsknooppuntensysteem wijst je de weg (een meer gedetailleerde kaart is verkrijgbaar bij de VVV's). Voor meer informatie: www.vvvzeeland.nlwww.vvvbrabantsewal.nl VW Zuid-Beveland Tholen B«<pHïQf"ZlWn-. 1 Willem de Weert is eindredacteur van Wantij en auteur van het boek 'Ontdek de Brabantse Wal'. wantij juni 2013 (f 9

Wantij | 2013 | | pagina 9