Windpark Kreekraksluis grootste van Zeeland *»Stk Sinds kort is de entree van Zeeland via de A58 of het spoor qua beeld ingrijpend gewijzigd. Tegen de beroemde Zeeuwse luchten steken 31 windturbines af. Ze staan in slagorde langs het Schelde-Rijnkanaal, de druk bevaren route tussen Antwerpen en Rotterdam. Het nieuwe windpark, Zeelands grootste, voorziet 55.000 huishoudens van energie. Kanaal Indrukwekkende cijfers 4 Willem de Weert Dat zijn bijvoorbeeld bijna alle huishoudens in Zuid- en Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland samen. Als dezelfde hoeveelheid energie met een kolencentrale opgewekt wordt, zouden er per jaar 2500 volgeladen vrachtwagen met kolen nodig zijn. Die blijven nu mooi in de garage staan. De plaats langs het Schelde-Rijnkanaal is één van de vier locaties die door de Provincie zijn aangewezen als windpark. De andere zijn Neeltje Jans, het Sloegebied en de Kanaalzone. De turbines staan op het grondgebied van Reimerswaal, tegen de grens met Brabant. Deze gemeente wilde meewerken op voorwaarde dat er één gezamenlijk plan gemaakt werd. Daarop gingen de energiemaatschappijen DELTA (dat al turbines langs het kanaal had staan) en Eneco een samenwerking aan met Winvast en Scheldewind, een groep boeren met grond langs het kanaal (zie volgende bladzijde). Er werd een milieueffectrapportage (MER) opgesteld omdat de turbines dichtbij Natura-2000 gebieden staan, zoals de Oosterschelde en Het Verdronken Land van Saeftinghe. Verder werd gekeken naar de wirwar van infrastructuur in het gebied en de eventuele hinder voor de nabij gelegen Vliegbasis Woensdrecht. Uiteindelijk kon de bouw dit jaar plaatsvinden. De turbines, met ieder een vermogen van 2,5 Megawatt, zijn het nieuwste type dat geleverd wordt door de firma Nordex in het Duitse Rostock. De wieken zijn in China ge maakt en per boot naar Europa vervoerd. Vervolgens zijn de onderdelen als bouw pakket per schip naar Moerdijk getrans porteerd en vandaar per vrachtauto naar Reimerswaal. De vrachtwagens hadden een lengte van twaalf personenauto's ach ter elkaar, waardoor een omweg gemaakt moest worden via de ventweg langs het kanaal en ook wat bochten verruimd moes ten worden. Voor de funderingen kwamen 29 vrachtwagens per turbine beton storten. Elke turbine weegt 308 ton, wat vergelijk baar is met het gewicht van 77 volwassen Afrikaanse olifanten. De hoogte van de mo lens is 130 meter, de wieken meegeteld en dat is een stuk hoger dan de 'Lange Jan' in Middelburg (90.5 meter). Ook werd er 31 kilometer elektriciteitskabel gelegd. Op het park werken permanent vier mensen, die bezig zijn met het onderhoud. De turbines draaien 24 uur per etmaal en worden bij Nordex in Duitsland continu gemonitord. Bij windkracht 10 of hoger worden ze automa tisch uitgeschakeld. Rolf Korsuize van DELTA zegt dat de zestien turbines van zijn bedrijf belangrijk bijdragen aan de doelstelling van de Zeeuwse energiemaatschappij om zestien procent energie duurzaam op te wekken. Het nieuwe windpark levert zeven tot tien keer meer elektriciteit op dan het oude. De oude windturbines zijn gedemonteerd en, op één exemplaar na, allemaal naar Zuid-Amerika verscheept voor hergebruik. De turbine die achter is gebleven, wordt tentoongesteld in het nieuwe Zeeuws Industrieel Museum in een voormalige suikerloods in Sas van Gent. Voor meer informatie: www.windparkkreekraksuis.nl en www.nordex-online.com Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Windmolenpark Kreekraksluis. 12J wantij november 2013

Wantij | 2013 | | pagina 12